Okunma

MSI X38 Diamond


18 Şubat 2008 Pazartesi 22:00
MSI X38 Diamond
MSI’ın en son Intel yongası olan X38‘i kullanan anakartı X38 Diamond‘ın ismi, bize birçok şeyi zaten anlatıyor.  MSI ürünlerinde Diamond eki, genellikle en üst düzey ürün olduğunu belirten bir durum. Ürünün kendisi de bunu doğrular nitelikte özelliklere ve kutu içeriğine sahip. Açıkçası kutuyu açtığınızda kapamakta zorluk çekiyorsunuz.


X38 ile CrossFire

X38 yongasının getirdiği bir özellik olarak, gerçi Intel bunu anakartın üzerine yazmayı sevmiyor ama, CrossFire desteği bu anakartta mevcut. Intel işlemciler ve çoklu AMD grafik çözümlerini kullanmak için Intel tarafındaki en güncel çözümlerden. X48 yongasının da bir süre ertelendiğini düşünürsek; bir süre daha X38 en gözde yonga durumunda.

Circu-pipe ile Daha Serin

Gelelim MSI’ın bu anakarta neler kattığına. Öncelikle Circu-pipe ısı borusu sistemiyle çok başarılı bir soğutma yapılmış. Şöyle ki, kuzey köprüsü üzerinde, sistem tam yükteyken dışarıdan yaptığımız ölçümlerde 35 santigrat derece civarında değerler aldık. Benzer, X38 yongası için tasarlanmış bakır ısı borulu sistemlerde, üzerine aynı şekilde bir OCZ Vendetta tam güçte üflerken, 40-50 derece gördüğümüzü belirtelim.

Ürünün üzerindeki LED gösterge de güzel düşünülmüş ince bir ayrıntı. Size sistemle ilgili bilgiler verebiliyor. Ayrıca tümleşik ses yongasını kullanmak istemezseniz MSI, kutu içeriğine Diamond serisi anakarta yakışan bir ek yapmış. Üzerinde Creative’in X-Fi yongasını barındıran, PCI Express bir ses kartı mevcut.  Diğer taraftan anakart üzerindeki PCIe 1X yuvalarını kullanırsanız bu ürün çift grafik kartı arasında tost olabilir.

MSI X38 Diamond için henüz elimize ulaşan belirli bir fiyat mevcut değil; fakat 300 dolar + KDV seviyesinin üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Kaliteli bir Intel tabanlı CrossFire anakartı arıyorsanız MSI X38 Diamond’u size önerebiliriz.

MSI X38 Diamond
Anakart

Soket Uyumluluğu: Intel LGA 775
Yonga:  Intel X38 / ICH9R
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 8 iğneli bağlantı.
Bellek: 4 tane DDR3 yuvası
İç Bağlantılar: 2x PCIe 16x, 2x PCIe 4x (PCIe 1.0),  2x PCIe 1x, PCI, 6x SATA, IDE, FireWire
Dış Bağlantılar: PS/2 Klavye ve fare, 8x USB, 2x ESATA, optik ve analog ses çıkışı, 2x Gigabit LAN, FireWire
Ek Özellik: Ayrıca takılabilen, Creative X-Fi  yongalı ses kartı

Bilgi için: MSI
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" MSI X38 Diamond konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MSI X38 Diamond ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MSI X38 Diamond ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "