Okunma

Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü?


09 Temmuz 2018 Pazartesi 09:20
Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü?

Dünya Kupası tüm dünyadan futbol severleri Rusya‘da buluşturmuşken son mücadelelerin hemen hepsinde en az bir adet penaltı vuruşu gördük. Peki kaleci için zor olduğu kadar vuruşu yapan oyuncu için de zor olan penaltı sürecinde mükemmel penaltı vuruşu bilimsel olarak mümkün mü?

Futbolcular için büyük önem arz eden penaltı vuruşları, seyircilerin futbolculara bakışlarını bile değiştirebilecek bir boyutta. Bilim insanları, penaltı vuruşlarıyla ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda penaltı vuruşlarının %61 oranında gol ile sonuçlandığını tespit etti.

Mükemmel penaltı vuruşu için güç ve isabet dengesi sağlanmalı!

mükemmel penaltı 2

Bilim adamlarına göre penaltı vuruşunu en çok zorlaştıran iki önemli kriter bulunuyor. Birincisi güç, ikincisi ise isabet.

Topa ne kadar güçlü vurulursa, kalecinin ortalama 400 milisaniye olan karar verme süresi daha da düşüyor. Dolayısıyla da penaltının gol olma ihtimali oldukça yükseliyor.

Fakat güç faktörü en önemli ikinci kriter olan isabete doğrudan negatif etkide bulunduğu için topun dışarı gitme ihtimalini de arttırıyor. Bu dengeyi sağlayabilecek bir vuruş şekli, penaltı vuruşunu gol yapma şansını oldukça yükseltiyor.

Omuzlardan güç alarak yapılan vuruşlar ile güç denge ilişkisinin en sağlam şekilde sağlandığı belirlendi.

Bu nedenle bilim adamları, ayak ile top arasında 45 derecelik bir açıyla ve tam olarak gerilmiş bir şekilde yapılan vuruş ile gol şansının en yüksek olacağını tespit ettiler.

 

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hami Mandıralı,nın penaltı vuruşlarını incelesinler ders niteliğinde hiç kaçırmadı ağları delmişliği var

 2. wanda dedi ki:

  1-Kalecinin üzerine yapılan vuruşlara hayret ediyorum.
  2-Direğin dibine çok sert vur. kralı gelse çıkaramaz nokta

 3. Anonim dedi ki:

  vurdu gol oldu 😉

" Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mükemmel penaltı vuruşu mümkün mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "