Mulan filmine olan boykot büyüyor


08 Eylül 2020 Salı 16:15
Mulan filmine olan boykot büyüyor

Disney’in 90’lı yıllardaki kült yapımlarından biri olan Mulan filmi, yeniden çekilerek beyaz perdeye aktarılan versiyonuyla eleştirilerin ve boykotun hedefi oldu. Tepkilerin ana sebebi ise yapımın Çin’in Uygur Müslümanlarını toplama kamplarında tuttuğu Sincar bölgesinde çekilmesi oldu. Öte yandan başrol oyuncusunun yaptığı açıklamalar da olayın harlanmasına neden oldu.

Mulan filmi için tepkiler çığ gibi büyüyor

Protestolar ve boykotlar, Çin’i ilgilendiren iki mesele üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlar hiç kuşkusuz son zamanlarda Pekin hükumetinin başını ağrıtan Sincar Müslümanlarına gösterilen muamele ve Hong Kong’daki eylemlerde insan özgürlüklerine yönelik baskılardan oluşuyor. Filmin jenerik kısmında özel olarak Sincar Uygur Özerk Bölgesi Tanıtım Komitesi’ne teşekkür ediliyor. Bu teşekkürler filmin bu bölgede çekildiğine anlamı taşıyor.

Bölgede 1 milyondan fazla Uygur Müslümanının toplama kamplarında Çin yönetiminin propagandalarına ve zorlamalarına maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu kamplarda dini köktencilik ve ayrımcılıkla mücadele ettiğini iddia eden Çin Komünist Partisi’nin yaptığı faaliyetlerle kamptaki insanların yeniden düşüncelerini şekillendirmeye çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca kamptaki Müslümanlara dua etme ve sakal bırakma gibi olayların yasak olduğu da belirtiliyor.

Bir başka boykot nedeni ise, Mulan filminin başrol oyuncusu Yifei Liu’nun geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamalara dayanıyor. Liu, Hong Kong’daki eylemlere yönelik Weibo isimli sosyal medya platformuna yaptığı açıklamalarda “Hong Kong polisini destekliyorum. Şimdi hepiniz bana saldırabilirsiniz. Hong Kong için ne utanç verici” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda, filmin piyasaya çıkışının ardından büyük bir kampanya başlatıldı. Twitter üzerinden #BoycottMulan etiketiyle binlerce kullanıcı tepkilerini diler getirdi. Ancak Disney tarafından henüz bir açıklama gelmedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Mulan filmine olan boykot büyüyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Film kötüydü zaten 1998 yapımı film ile alakası yoktu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  buna 30 dolar veren varmı ya

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  filmi netflix alır, içine bolca lgbt öğeleri ve sisteme karşı başkaldırı mesajları katar, en çok izlenenler arasında bize izletir durur…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Filim çöpe atılacak mış :)) neden mi yobazlar boykot edecek miş :)))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayenizde ben de boykot ediyorum izlemiyorum izlemiyorum

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ve film çöpe atılır…

" Mulan filmine olan boykot büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mulan filmine olan boykot büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mulan filmine olan boykot büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!