MustafaKeser.Army


08 Ekim 2014 Çarşamba 08:00
MustafaKeser.Army

Bilgisayar başında memleket kurtaranlar, Bordo Klavyeliler ve Mustafa Keser’in Askerleri! Yeni üst seviye alan adınız .army hazır ve ön siparişe açılmış bulunuyor. Birkaç yıl öncesine kadar sadece .com, .net ve ülkelere/resmi kurumlara özel .co, .ca, .ru, .edu, .gov gibi seçeneklerle kısıtlı olan TLD‘ler (top level domain), bugün çığırından çıkmış gibi görünüyor.

Ülkemizde de TBD’nin 2005 yılında Unified Identity Technology ile yaptığı iş birliği sonucunda kişiselleştirilmeye açılan üst seviye alan adları, her bir web adresi için neredeyse sınırsız olasılık doğmasına imkan tanıyor.

Gerçekten gerekli mi?

Ancak bunun iki ucu mantarlı değnek olduğunu hatırlatmakta fayda var. Zira bu geniş imkanlar aynı zamanda özgünlüğün de ortadan kaybolmasına neden oluyor. Sözgelimi Mustafa Keser, kendisi için mustafakeser.com adresini ayırttı diyelim. Kendisi adına kurulan bir dernek, mustafakeser.org’u alıyor. Ajansı ise mustafakeser.agency üzerinden yürüyor.

Bitti mi? Elbette hayır! Mustafa Keser hayranlarının kurduğu bisiklet kulübü, mustafakeser.bike‘ı sadece 88,40 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabiliyor. Mustafa Keser logolu tişörtler ise mustafakeser.clothing üzerinden satılıyor. “Seksi fotoğrafları için tıklayınız” temalı haberler, mustafakeser.gallery üzerinden yayınlanıyor. 

Son olarak yayınlanan duyuruya göre .army uzantılı alan adlarının da ön siparişi başladı ve 22 Ekim’de hayata geçecek alan adları için şimdiden ön sipariş vermek mümkün. İnternette çeşitli sosyal mecralarda konuşlanan “Mustafa Keser’in Askerleri” de bu sayede mustafakeser.army adresinden faydalanabilecek.

Özgünlüğe vurulan balta

Bu sıkıcı tablodan açıkça anlaşılacağı üzere, günümüzde mustafakeser.com alan adına sahip olmanız eskisi gibi büyük bir önem taşımıyor. Aynı alan adıyla onlarca farklı üst seviye alan adları (TLD) kullanılarak birçok alternatif türetmek mümkün. 

Öte yandan, yeni bir web sitesi açmak istediğinizde de bu kadar fazla TLD’nin bulunması, sizi birden fazla adres almak durumunda bırakıyor. Bulduğunuz o çok farklı ismin birkaç ay sonra .info ya da .club şeklinde çakmalarının çıkmasını istemezsiniz.

Neresinden bakarsanız bakın, alan adı ticareti herkes için sıkıntı ve endişe verici bir yöne doğru kayıyor ve gözlediğimiz kadarıyla bundan GoDaddy gibi büyük alan adı satıcıları dışında kimsenin bir faydası bulunmuyor.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “MustafaKeser.Army”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  o güzel.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İşin ucunda para olunca her adres çıkar siz rahat olun.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu işlerin sonu yok. Yalnız şu Mustafa Keser logolu tişört işi aklıma yattı 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl bir yazı uslubudur. SDN bu şekilde bir yazı yayımlamak hiç yakışmadı. Sadece laf kalabalığı olması için Mustafa Kemal Atatürk’e bile Mustafa Keser diyebiliyorsunuz. Lütfen bu yazının düzeltilmesini rica ediyorum

" MustafaKeser.Army konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MustafaKeser.Army ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MustafaKeser.Army ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!