Okunma

MWC 2010’un Ardından…


22 Şubat 2010 Pazartesi 13:28
MWC 2010’un Ardından…

Özellikle mobil işletim sistemleri arasındaki müthiş rekabet, üreticiler için de ürün yelpazesini daha da genişletmek gibi bir zorunluluğu beraberinde getirdi. 2010’un markalardan çok mobil işletim sistemlerinin savaşına tanık olacağı beklentisi, Mobil World Congress etkinliğinde de açık bir şekilde görüldü. Birçok marka benzer özelliklerdeki telefonlarını, farklı işletim sistemleri yüklü olarak kullanıcılarına sunma hazırlığında.

Bunca çok beklenti ile başlayan etkinlik bazı markalar adına hayal kırıklığına sebep olurken bazıları için de adeta bir gövde gösterisine dönüştü. İşte etkinliğin en dikkat çeken ve hayal kırıklığı yaratan üç ismi.

MWC 2010’un Yıldızları – HTC

Tayvanlı üretici MWC 2010’da yeni akıllı telefonları ile en fazla dikkat çeken isim olmayı başarmıştı. 2009 yılında piyasaya sürdüğü Magic, Hero ve HD2 modelleri ile akıllı telefon pazarına damga vurmayı başaran firma, 2010 yılında da yine en çok konuşulacak isim olacak gibi görünüyor.

HD2, Desire ve Legend modellerini ziyaretçilere tanıtan HTC, Android ve Windows Mobile tabanlı akıllı telefonlar konusunda en çok tercih edilecek marka olacak gibi görünüyor. (HTC’nin Yeni Akıllı Telefonları)

MWC 2010’un Yıldızları – Google

2010’un ilk günlerinde Google etiketini taşıyan ilk Androidli akıllı telefonu duyuran internet devi, şu sıralar Nexus One’ın satışlarından memnun olmasa da pazara iyi bir başlangıç yaptı. Ancak hiç şüphe yok ki Google’ın mobil dünyadaki asıl başarısı Android.


(Ve Nexus One Merhaba Dedi)

Birçok markayı etkisi altına alan Android rüzgarı, diğer mobil işletim sistemlerinin de kendilerine yeni bir yüz kazandırma girişimlerinin hızlanmasına ön ayak oldu. Mobil dünyada şu sıralar en popüler isim olan Android, HTC, Motorola, Sony Ericsson gibi birçok dev üreticinin de ürün yelpazesinin en önemli kalemi olmayı başarmış durumda.

MWC 2010’un Yıldızları – Microsoft

Windows Mobile ile mobil işletim sistemleri pazarındaki üst düzey oyunculardan biri olan Microsoft, 2009 yılında beklentilere cevap veremeyerek kısmen hayal kırıklığı yaratmış, kullanıcıların Windows Mobile 7’yi beklediği bir anda 6.5’i piyasa sürerek şaşırtmıştı.

Mobile World Congress etkinliğinde uzunca bir bekleyişin ardından açıklanan Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi, Windows Phone 7 Serisi olarak anılacak. (Huzurlarınızda Windows Phone 7 Serisi) Tanıtımın ardından herkes tarafından çok beğenilen yeni mobil işletim sistemi, “Microsoft mobil dünyayı ilk kez bu kadar çok ciddiye almış” şeklinde yorumlandı.

MWC 2010’un Hayal Kırıklıkları – Nokia

Dünyanın lider telefon üreticisi konumundaki Nokia, MWC 2010 etkinliğinde beklentilerin en fazla olduğu isimlerden biriydi. Firmanın özellikle Symbian^3 tabanlı ilk akıllı telefonu duyurması bekleniyordu.


(Symbian^3 Resmiyet Kazandı)

Etkinlikten kısa bir süre önce Symbian^3 konusundaki çalışmalar tam anlamıyla neticelendirilmeden somut bir adım atmayacağını, MWC 2010’da ve dahası Haziran ayına kadar yeni bir akıllı telefon duyurmayacağını belirten Finlandiyalı üreticinin bu hamlesine karşın herkesin yeni bir şeyler beklentisi boş çıktı.

Intel ile yapılan MeeGo ortaklığının dışında ziyaretçileri heyecanlandıracak hiçbir yenilik sunmayan Nokia, en fazla hayal kırıklığı yaratan isim oldu. (Moblin ve Maemo Ortaklığı)

MWC 2010’un Hayal Kırıklıkları – Motorola

2009 yılında akıllı telefonlar pazarına müthiş bir hızla giren ve Android’i yapacağı sıçrama için en önemli unsur gören Motorola, yeni cihazları ile haklı bir takdir de kazanmıştı.

 

Geçtiğimiz altı ayda sekiz yeni akıllı telefonunu kullanıcılarla buluşturan Motorola, 2010 yılı için daha fazla etkinlik sözü vermesine karşın, Mobile World Congress’te yalnızca iki mobil cihazını ziyaretçilere sundu. Etkinlikte yeni MOTOBLUR arayüzüne dair bilgiler de veren Motorola, Avrupa’ya girecek cihazlar hakkında açıklamalarda bulundu.

MWC 2010’un Hayal Kırıklıkları – LG

Mobile World Congress etkinliğinin sessiz kalan isimlerinden bir diğeri de Güney Koreli üretici LG oldu. Daha önce 2010 yılında akıllı telefonları ile pazarda daha fazla rol alabilmeyi hedeflediğini açıklayan LG buna karşın sadece iki farklı mobil cihazını duyurdu.

Firmanın kullanmayı düşündüğü yeni mobil teknolojiler ve 2010 hedeflerine dair kısa süreli bir basın toplantısı yapan LG yetkilileri, basın mensuplarını en fazla hayal kırıklığına uğratan isim oldu. (MeeGo OS’li İlk Akıllı Telefon) (LG Mini Fark Yaratıyor)

:: Sizce 2010 yılında mobil dünyada en fazla konuşulacak isim hangisi? Forumda tartışalım.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" MWC 2010’un Ardından… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MWC 2010’un Ardından… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MWC 2010’un Ardından… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "