Okunma

Nano robotlar hayat kurtaracak!


18 Ağustos 2018 Cumartesi 20:00
Nano robotlar hayat kurtaracak!

Nano robotlar  gelişiminde son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Özellikle tıp alanında kullanılan nano robotlar artık farklı alanlarda da kullanılmaya başlıyor. ABD‘nin savunma ajansı olan DARPA, nano robotlar geliştirilmesi için ekipler oluşturuldu. Amaç geliştirilen robotların enkaz kurtarmada kullanılması.

Bu kadar küçük olan robotlar dar alanda hareket edecek, insan ve makinelerin giremediği küçük alanlarda kritik müdahaleler yapacak. DARPA bu anlamda yapılan her robotu bazı testlerden geçirecek.

Nano robotlar nasıl testlerden geçecek?

Bu küçük robotların her biri tırmanma, eğimli ve düz alanlarda manevra kabiliyeti, yük taşıma gibi kabiliyetler açısından test edilecek. Bunun için DARPA birden fazla ekip oluşturdu ve prototipleri test etmeye başladı.

Özellikle doğal  afetlerde kurtarma ekipleri enkaz altında canlı olup olmadığını köpekler aracılığıyla anlıyorlar. Ancak hayatta kalan kişinin kurtarılması için erken müdahalenin önemi çok büyük. Kurtarma ekipleri bu tür nano robotları kullanarak hayatta olan kişilerin yerini hemen tespit edebilir. Her ne kadar yük taşıma testleri yapılsa da bu kadar küçük robotların büyük yükleri kaldırması beklenmiyor.

nano robotlar

Tabii ki işin içinde DARPA olunca komplo teorileri de beraberinde geliyor. ABD‘de savunma teknolojileri üzerine araştırmalar yapan kurumun nano robotları sadece kurtarma çalışmalarında kullanacağına inanmak zor. Ağırlık kaldırma, manevra yeteneği gibi özellikleri olan bu robotların ABD istihbarat kurumları tarafından da kullanılması çok da uzak bir ihtimal değil.

Robot teknolojisi ve nano robotlar üzerinde yapılan bu geliştirmelerin gelecekte nasıl kullanılacağını hep beraber göreceğiz. Peki siz ne düşünüyorsunuz, nano teknoloji gerçekten de hayatımızı kolaylaştıracak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nano robotlar hayat kurtaracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nano robotlar hayat kurtaracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nano robotlar hayat kurtaracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "