Okunma

Nano SIM’de Kazanan Apple mı?


02 Haziran 2012 Cumartesi 11:00
Nano SIM’de Kazanan Apple mı?

Bir süredir devam eden nano-SIM tasarım hengamesi Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü’nün (ETSI) verdiği karar ile sona erdi. Bugün yayınladığımız bir diğer haberde belirttiğimiz üzere birkaç şirketin adeta yarıştığı tasarım konusunda kazanan kesin olarak belli değil ama gelen bilgiler ışığında seçilen Nano SIM tasarımının Apple’a ait olduğu iddia ediliyor.

Zira seçilen nano-SIM tasarımın boyutlarının 12.3 mm uzunluğunda, 8.8 mm genişliğinde ve 0.67mm kalınlığında olması Apple’ın planıyla örtüşüyor. Ancak bu kesinlik ifade etmiyor çünkü aynı zamanda RIM ve Motorola tarafından sunulan çizimler de aynı boyutlara sahip.

Yeni Nano SIM tasarım iPhone ile yaygınlaşan bugünün mikro-SIM standardından yüzde 40 daha küçük. Modülü küçültülen SIM sayesinde genişletilmiş pillere yer ve mobil cihazlara yeni özellikler kazandırabilecek kıymetli bir alan sunuyor.

 

Nano SIM daha ince olduğu için yarının akıllı telefonları için daha ince tasarımlara da olanak sağlayacak. Seçilen nano-SIM tasarım yakında ETSI’nin web sayfasında resmi olarak yayınlanınca Apple, RIM veya Motorola şirketlerinden hangisinin tasarımının gelecek yıllara imza attığını da öğrenebileceğiz.

:: Hangi tip SIM kart kullanıyorsunuz?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Nano SIM’de Kazanan Apple mı?”

  1. engerex dedi ki:

    Umarım RIM veya Motorola tasarımı kazanır.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    kazanan rim arkadaşlar

" Nano SIM’de Kazanan Apple mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nano SIM’de Kazanan Apple mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nano SIM’de Kazanan Apple mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "