Okunma

Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama!


28 Eylül 2015 Pazartesi 16:35
Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yıllardır merak edilen ve sık sık dile getirilen “Mars’ta sıvı halde su var mı?” sorusunu sonunda yanıtladı. Özellikle bugün NASA‘dan gelen “Mars’ın gizemi çözüldü mü?” paylaşımı sonrası herkesin yoğunlaştığı NASA, beklenen açıklamayı az önce yaptı.

NASA, Mars’ta sıvı halde su bulunduğunu açıkladı

Washington’da gerçekleştirilen basın toplantısında, Mars’ta sıvı su bulunduğunu paylaşan NASA, Mars‘ta yılın sıcak dönemlerinde periyodik olarak sıvı tuzlu suların görüldüğünü belirtti. Bulunan suların hidratlı tuzlar içerdiği belirtilirken, bu tuzlar sayesinde suyun donma noktasının eksi 10 dereceye kadar düştüğü belirtildi. Bulunan suların daha önce Mars’ta görülen siyah çizgilerin de nedeni olduğu söylendi. Çizgilerin koyu olmasının nedeninin ise hidrasyon olduğu söyleniyor.

NASA‘nın Mars keşif uydusu aracılığı ile elde edilen bilgiler, gezegende daha önceden yaşamın var olmuş olabileceği ve bugün de bakteriyel formda canlıların bulunabilme olanağının olduğunu gösteriyor.

Gelecek yıllarda direkt Mars‘taki bilim insanları tarafından yapılacak çalışmalar ile kesinleşecek “Mars’ta hayat var mı?” sorusu ise, bu sular sayesinde evet olarak yanıtlanabilir.

:: Sizce Mars’taki su içerisinde yaşam olabilir mi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

54 yorum - “Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok ilginç ve çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll herkes beyensin bunu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Off lan sanki çok önemli

 3. SARKAT dedi ki:

  nnrn

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Marsta sıvı halde suyun olması pekte garip değil bence. Aşırı soğuktan kristalleşen sutanecilleri, fırtına rüzgârla tepelere taşınabilir. Uygun havasıcaklığındada eriyip aşağılara süzülmesi anormal değil. Marsta yaşamın varolabilmesi için; bakteri yaşamının da varolması gerekir… İnsonoğlu kendinden önce bakterilere orda bir yaşam ortamı hazırlamalıdır… Onlar helebi yaşamayı hayatta kalmayı başarsın, bizde peşlerinden gideriz 🙂 Benim kendi teorim; Dinazor çağında dünyamız yoğun bir göktaşı yağmuruna maruz kalmıştır. Bu bombardumanda dinazorlar yeryüzünden silinsede dünyada yaşam devametmiştir. Bence aynı çağlarda mars gezegenide bir göktaşı yağmuruna maruz kalmış ve büyük bir göktaşının isabet alması sonucu ile atmosferini büyük oranda kaybetmiştir. Canlı yaşamı varsada bu olaylar silsilesiyle yokolmuştur. Bununu düşünmeme enbüyük sebepse marsta 30km yüksekliğinde birdağın bulunması. Buradan büyükbir göktaşı isabet eden mars gezeğeninde büyükbir volkanik krater yanardağ, binlerce yıl sönmeyen devbir volkanla martaki varolabilecek hayat ihtimalide sona ermiştir….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  MARS,TA SU VAR..EVVELSİ GÜN GİTTİK.İÇTİK..SÜPER SU
  BAYANLARDA VAR BİRDE YÜZDÜK..ÖZELLİKLE SAÇLARI KIZILDIR..bilinize..
  ama dünya bayanlarından daha güzel..sonra öyle iphone falanda istemiyorlar.
  birisinin adı..marisa biz kısaca maro diyoruz..ama ne güzellik ya Allah özene bezene yaratmış..çağlayanlarda gürül gürül su akıyor..evler en az 70 kat..bedava herkese veriyorlar..tapu / mapu yok..
  kızlar kalem gibi..bizimkiler gbi şişman değiller..hhahaaaa
  tek bir kanun var orada..her kadın 10 çocuk doğuracak..nüfüs az ya ondan.
  kızlar bahçe işlerinde çalışır..erkeklerde evde ***** gibi beslenirler.
  aynı türkiyedeki bazı kadınlar gbi..bahçe,,ç***** temizliği..erkeği mutlu etmek ***** ..mars,ta şimdiden bir yer alın..yakında yer bulamazsınız..unutmayn dünyadan küçüktür mars..ayrıca vesaitler havada gidip ***** yol yapmak asfat çekmek sorunu yok..
  daha çok süprizler var..söylemeyelim..orada görürsünüz..
  istersen 10 tane sevgilin olsun..orda kıskanmak yoktur.
  MARS,A GELEN VARMI? AKŞAM HAVUZ BAŞINDA İÇ NARGİLENİ pardon akşam çayını..yaninda 10 tane dilber..emrine bakıyorlar.
  aloooo dedinmi hemen buyur ya,,efendi diyorlar. hazırız..!!!
  kısaca mars böyle..ormanlık alanda çok ya..hertaraf ağaç dolu..kesmek yasaktır..bir ağaç keseni..uranus,a gönderip. 500 mars günü hapis var..
  bir mars günü 23 ***** !!
  yollarda hepsi güzel..bahçeler ***** var. eee daha ne istiyorsunz.
  bayanlar akşamları yemek yapıyorlar..top oyunları var..kulübümüz var..
  MARS GENÇLİK ..evvelsi gün TİTAN gücü ile maç yaptık 50 gol attık onlarda 30 gol attılar..galip geldik..MARS bitane..canım.akşam güneş batarken sen mars,ı seyret..şahaneee ya..hele çağlayanların başında bir alem oluyor o anlar…..
  neyse bu kadar yeter..gelin görün..dünyaya geri dö***** dönemezsiniz..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Atmosfer olmadığı için yaşama elverişli bir ortam olacağını sanmıyorum. Dünyayı yaşanabilir kılan yegane unsur üzerinde bulunan yeryüzü suları değil, atmosfer ve katmanlarıdır. Yani nefes alınabilecek bir ortam.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Japonya da hayat olsaydı peygamber efendimiz oraya da giderdi, gitmemizi isterdi. Japonya ya gidenler hep kafirdir. tövbe tövbe kendi kendinize saçma sapan çıkarımlar yapmayın. zaten seni başlamıyor orada hayat olup olmaması. sen ne işle meşgulsen git o işle uğraş. Yakında Mars a demokrasi ve özgürlük muhabbetleri başlar. diktatörlük altında ezilen marslı kardeşlerimizi hür bırakmak için NASA bir sebep bulmuş. Artık su varmış yokmuş önemli değil.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  BOŞ İŞLERLE OYALANSIN ELİN GAVURLARI..BU DÜNYADAN BAŞKA HİÇ BİR YERDE HAYAT YOKTUR..DAĞILIN İŞİNİZE GÜCÜNÜZE..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ama kuyu suyuymus icilmezmis..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  marsta aynı dünyadaki gibi insanlar var hayat var ama teknolojileri bizden çok fazla bunları bilin yeter

 11. SDN Okuru dedi ki:

  akarsulari bombaliyip buharlastirarak. atmosferi olustursunlar bence supeer fikir

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Marsta su varsa Rakı da vardır kesin Rakı olan yerde hayat olur

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İsterse insanoğlu uzayın en ucra köşesinde yepyeni gezegen bulsun gitsin oraya hakim olsun ama muhakkak bir gerçek var;
  Kıyamet vakti de gelecektir; bunda şüphe yoktur. Ve Allah kabirlerdeki kimseleri diriltip kaldıracaktır”. [Hac:22/7]

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yani ıslak su bulmuslas 😀 kuru su nasil oluyorduki

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Uzayda hayat olsaydı orayada Peygamber efendimiz gitmemizi isterdi ya da kendisi giderdi. Yani dünyadan başka bir yerde hayat yok kardeşim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Tasinalim hemen

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Mars'ta canlı veya DNA kalıntısına rastlanma ihtimali giderek yükseliyor. Bazı bilim insanları dünya da hayatın Mars'dan geldiğini tahmin ediyor. Bu kanıtlanırsa büyük gürültü koparır. Bakalım yakın gelecekte bunların cevabını kesin olarak bilicez.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ülkenin Aydın denen,entel denen zibidilerini her gün görüyoruz da,bu ülkenin Matematikçisini,Fizikcisini,Kimyacısını neden ayda yılda bir olsa da gö***** denen Memur sistemi ile harcadılar mı yoksa.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar ve hayvanlar için yaşanacak tek ortam dünyadır o kadar boşuna su oksijen aramasınlar ama bir ömür kapalı kolonilerde kalıcaklarsa sıkıntı yok

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Maymun yoksa evrimde mi coker , Orda insan yada dunyadaki canlilara benzer canlilarin yasadigi ne malum ? Belki hayat bile yok ?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bide nescafe olcak işte marsta kahve keyfi 😀

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Aşağıdaki yorumlar Gora Arif style olmuş : )

 23. SDN Okuru dedi ki:

  İnş marsta petrol yoktur. 🙁 yoksa yine savaş çıkar

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki bazı gezegenler hakkındaki haberlerin(yok su bulundu, yok dünyaya benziyor, yok hayat olabilir) ne kadar saçma olduğunu anladım.Daha yanı başımızdaki marsla ilgili yeni ve şaşırtıcı bilgileri öğrendikçe.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  isterse kebap + ayran bulsunlar. şuan ki teknolojimizle marsa gidip koloni kurmamız yüzyıllar alacaktık. bunun yerine gezegenimiz için daha yaşanılacak bir dünya için çalışalım. mesela her yıl heba olan ormanlarımızı koruyalım. topraklarımızı çölleştirmeyelim.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  eee orada maymun yoksa evrimde çö***** bunuda açıklasın.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Marsta kaçak daire yapın sanki denetlemeye gelcekler

 28. SDN Okuru dedi ki:

  millet marsta su buluyor biz yağmurla başedemiyoruz 😀

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Nereye giderse gitsinler o kiyamet kopacak kaçış yok

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Abi o kadar gezegen var dunya da yasayanlar varsa marsdada vardir

 31. SDN Okuru dedi ki:

  buralara harçanan parayla muhtac ınsanlara yardım edılse dunya daha yasanır bır yer olur dedım bır haberde bazı arkadaşlar cahilsin diyor tamam bende bilimsel konusım size şimdi su bulduklarını sölüyorlar nekadar gerçek sürekli birşeyler sölüyorlar bazı foto yayınlıyorlar yok gergedanan benziyo yok ınsan figuruna benzeyen bir kaya uyutuluyoruz asırlardır uzaylılar var diyorlar bunlar hep bilinc altınıza yerlestırı***** bulmuşlar beki ordaki atmosfer olmayan yerde yaşam nasıl olcak dunya 1cm gunese yaklassa dunya alev topuna doner 1 cm uzaklassa buz olur bekı marsda nasıl yasınalacak.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  30 yıl içinde Mars milliyetçileri çıkar başımıza 😀 şaka gibi ama gerçek oluyor . Mars'tan ev almaya bakın millet 😀

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Yaşam var mı acaba bence vardır, koskoca evrende sadece Dünya olmaz ki neyse yaşam varsa süper olur ama dost canlısı.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  nasa ne zaman aciklama yapacak

 35. fizikci dedi ki:

  ben degil belki ama evladim, olmadi onun veleti el sallayacak bir gun bu adamlarin ardindan. o gun muhtemelen bizim gibi toplumlar da arkalarindan ahlak dersi verecek bu yolculara: "bizi bu cehennemde birakip arkalarina bakmadan yeni dunyalarina gidiyorlar, bu nasil vicdansizlik, sigar mi insanliga?"

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Su

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de uzaylı bulup tavla oynadılar sandım :/

" Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta Su Var mı? NASA’dan Açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "