Okunma

NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak


20 Şubat 2018 Salı 18:00
NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak

NASA’nın geliştirdiği yeni astronot kıyafetinde tuvalet de olacak. Dahili tuvalete sahip giysiler, acil durumlarda hayat kurtaracak. OCSSS projesi kapsamında geliştirilen giysi, en ince detaylarına kadar  düşünülerek tasarlanıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, astronotlar için yeni bir uzay giysisi geliştiriyor.

NASA’nın yeni Astronot kıyafetinde tuvalet olacak

Astronotların iki farklı tipte kıyafeti bulunuyor. Bunlardan birisi uzay yürüyüşleri için kullanılan beyaz renkli ve oldukça büyük olan giysiler, diğeri ise uzay aracının içerisinde giyilen daha esnek giysiler.

Yeni geliştirilen Orion giysisi ise kalkış ve iniş sırasında kullanılacak. Yeni giysi acil durumlarda astronotu 6 gün boyunca hayatta tutacak şekilde tasarlanıyor.

Astronotun 6 gün boyunca hayatta kalması için gereken her şeyi barındıracak olan Orion, oksijen, yemek, su ve tuvalet gibi ihtiyaçların hepsine cevap verebilecek şekilde geliştiriliyor.

”Çok uzun bir süre”

Konuyla alakalı açıklama yapan Proje Lideri Kirstyn Johnson, küçük bir alana çok fazla şey sığdırmaya çalıştıklarını, bu nedenle oldukça zorlandıklarını söyledi.

Ayrıca Johnson, 6 gün boyunca bir giysi içerisinde yaşamanın oldukça zorlu bir süreç olacağını, bu süreci kolaylaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

Elon Musk da geliştiriyor

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX de uzay giysisi test ediyor. SpaceX tarafından geliştirilen giysi çok daha küçük bir yapıya sahip. Astronotların rahat hareket etmesi için tasarlanan giysiler, aynı zamanda maksimum güvenliği de amaçlıyor.

SpaceX tarafından geliştirilen giysinin ilk örneklerinden bir tanesi şu anda Elon Musk’ın Mars yolculuğunda olan Tesla Roadster‘ının içerisinde.

SpaceX Falcon Heavy

Falcon Heavy ile Mars’a kişisel arabası Tesla Roadster’ı gönderen Elon Musk, aracın içerisine de yeni geliştirdikleri giysiyi giymiş ‘Starman’i koydu.

Bu sayede de giysinin ilk uzay testleri yapılmış oldu. Ekip, halen giysi üzerindeki sensörlerden bilgi almaya devam ediyor.

::Geliştirilen yeni uzay giysisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak”

  1. Kerim dedi ki:

    Soyleyecek cok sey var ama gulmek daha iyi bence. :))))). A: Abi ben uzay yuruyusune cikiyorum. B: Gene altina yapacan di mi. A: Abi yururken yapmanin tadi bir baska. B: Dur ben de geliyorum.

  2. Sayokan dedi ki:

    Bence rengi kahverengi olsun. Anladınız siz. 😂

" NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın yeni astronot kıyafetinde tuvalet olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "