Okunma

NASA’dan Apollo 17 eşliğinde Ay panoramaları


18 Temmuz 2019 Perşembe 08:01
NASA’dan Apollo 17 eşliğinde Ay panoramaları

Bundan tam 50 yıl önce Ay’a ilk kez Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile ayak basan insanoğlu, bu anı kutlamaya hazırlanıyor. 20 Temmuz 1969‘da başlayan bu serüven, 7 Aralık 1972 tarihi ile birlikte bir ara verdi. Zira o tarihte, bu sefer, Eugene Cernan, Ronald Evans ve Dr. Harrison Schmitt üçlüsü Apollo 17 ile Ay’a tekrar ve son kez gitmişti. Tabii şimdilik.

NASA Ay görüntüleri için Apollo 17 aracını kullanmıştı

50. yılın şerefine Facebook sayfasını güncelleyen NASA, 360 derecelik panorama görsellerini kullandı. Johnson Space Center’da çalışan NASA görüntü uzmanı Warren Harold, 50 yıl önce elde edilen 70 milimetre Hasselblad karelerini birleştirerek onları dijitalleştirdi. Birkaç küçük dokunuşla Ay’ın yeni görüntüleri elde edildi.

Ay görüntüleri

Apollo 17 ile yolculuk macerasında yer alan isimlerden biri olan Jeolog Harrison Schmitt, aşağıda yer alan görüntüyü şu şekilde izah etti: “Güneş sistemindeki muhteşem doğal sahnelerden biri.

NASA

Apollo 17’nin iniş yaptığı alana dair 360 derecelik bir görüntü, NASA’nın Johnson Space Center Facebook sayfasında mevcut. Böylece ayın etrafında dönebilirsiniz ve keyifli anlar yaşayabilirsiniz. İlgili 360 derecelik görüntüye “buradan” ulaşabilirsiniz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA’dan Apollo 17 eşliğinde Ay panoramaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan Apollo 17 eşliğinde Ay panoramaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan Apollo 17 eşliğinde Ay panoramaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "