Okunma

NASA ile Mars’ı Dolaşın!


01 Şubat 2016 Pazartesi 08:15
NASA ile Mars’ı Dolaşın!

Sanal gerçeklik, hayatımıza hızla girmeye devam ediyor. Piyasada sanal gerçeklik teknolojisini yaşayabileceğiniz birçok sanal gerçeklik gözlüğü bulunuyor. Bu gözlükler sayesinde insanlar, hiç bulunmadıkları gerçek ya da sanal bir ortamda, sanki gerçekten oradaymışçasına dolaşabiliyorlar.

NASA, yakın zamanda piyasaya sürülecek olan The Oculus Rift ve HTC Vive gözlükleri için bir proje geliştiriyor. Bu proje, oynanabilir bir Mars görevi olacak.

Bunun için MIT öğrencisi Sydney Do ve Florida tabanlı medya kuruluşu Fusion ile çalışan NASA, bu gözlüklerden edinen son kullanıcıların kendi oturma odalarını Mars’a çevirebilecek bir yazılım hazırlıyor.

Sydney Do’nun daha önce Mars hakkında hazırladığı görev koşulları ve fizibilite çalışmasından çok etkilenmiş olan NASA, bu çalışmayı projede esas alarak, bir astronotun gözünden Mars’ta yürümek nasıl olur, onu gösterecek.

Son kullanıcılara, Mars deneyimini tam anlamıyla yaşatabilmek için, oyun geliştiricileri proje için işe alınıyorlar. Söylentilere göre, NASA, bu proje içerisinde oynanabilir bir görev hazırlıyor.

Bu görevde Mars’ın yüzeyinde kullanılabilecek bir keşif aracının olması da bekleniyor.

Bu konudaki en dikkat çekici nokta ise, Mars’ın kullanıcılara dijital dünyada oluşturulmuş, sanatsal bir ortam yerine gerçekten Mars’ın nasıl olduğunun gösterilecek olması.

Eğer her şey beklenildiği gibi giderse, NASA’nın bu projesi 2016’nın sonlarında son kullanıcılara sunulacak.

Kaynak: Csmonitor

:: Sanal gerçeklikle nereleri dolaşmak isterdiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NASA ile Mars’ı Dolaşın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bana ayın karanlık yüzyini göstersinler maval okumasınlar

" NASA ile Mars’ı Dolaşın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA ile Mars’ı Dolaşın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA ile Mars’ı Dolaşın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "