Okunma

NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!


29 Mart 2019 Cuma 13:00
NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!

NASA’nın 16 aydır testlerini gerçekleştirdiği Mars helikopterinin nihayet uçuşa hazır hale geldiği duyuruldu. NASA’nın Mars Helikopteri Proje Yöneticisi MiMi Aung, “Bir dahaki uçuşumuzu Mars’a yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Mars helikopteri neler yapabilecek?

Bu helikopter, NASA’nın Mars’taki çalışmalarını daha da kolaylaştırmak üzere geliştirildi. Mars’ta araştırma sahaları keşfetmesi planan aracın bir diğer görevi ise Mars’ın gelecekteki turistleri için rota çizmesi olacak.

Oldukça küçük bir gövde yapısına sahip olan Mars helikopteri, 4 motora ev sahipliği ediyor. Piller ve güneş pilleri sayesinde güç toplayan aracın bir de dahili ısıtıcısı bulunuyor. Bu dahili ısıtıcı, helikopterin Mars’taki ısı düşüşlerine karşı koyabilmesini sağlayacak.

Mars helikopteri testleri nerede gerçekleşti?

Mars helikopterinin son testi yaklaşık 8 metre genişliğindeki bir vakum odası olan JPL’nin Uzay Simülatörü’nde gerçekleşti. Ayrıca bunun yanı sıra helikoptere Mars’taki yer çekimine benzer bir yer çekimi uygulandı. Bu yer çekimi ortamının ise dünyadaki normal yer çekim oranının 3’te 2’si olduğu belirtildi.

Helikopter, ilk uçuşunu bir aksilik çıkmadığı takdirde 2020 yılında Mars’a yapacak.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır!”

  1. Anonim dedi ki:

    Patfinder, curiosity, opportunity, hepsi iyi görevler başardılar. Birçok bilgiyi aktardılar ancak hepsi tekerlekliydi, ayrıca çok yavaş ve kısa mesafe ilerleyebiliyorlardı. Bu araç uçarak çok daha fazla mesafe kat edebileceği için daha hızlı keşiflerde bulunabilir.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Vawww

" NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Mars helikopteri uçuşa hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "