Okunma

NASA Mars’ta Sera Kuracak!


08 Mayıs 2014 Perşembe 06:00
NASA Mars’ta Sera Kuracak!

Günümüze kadar bir çok başarılı projeye imza atan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bunlara bir yenisini daha eklemek istiyor. Kurumun bir sonraki büyük projesinin kızıl gezegen Mars‘ta sera kurmak ve o serada bitkiler yetiştirebilmek olduğu açıklandı.

Bir sonraki Martian Rover isimli robota yerleştirilecek ekipmanlar sayesinde bunu başarmayı amaçlayan NASA, deney için kızıl gezegene Dünya havası ve suyu taşıyacak. Martian Plant Experiment (MPX) isimli deneyde bitkiler en azından 15 gün süreyle canlı tutulmaya, bu sayede gezegenin bitkilere uygun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılacak.

Hedef 2021!

Projenin hayata geçeceği tarih kesin olarak belirtilmese de, bazı kaynaklar projenin 2021 yılında sonuca ulaşacağını söylüyor. Belirtmekte fayda var NASA proje için söz vermedi, henüz üzerinde çalışıldığını, plan aşamasında olduğunu söyledi. Ancak bir çok kişi NASA‘nın bunu gerçekleştirebileceğini ve Mars‘ın kolonileştirilmesinde en önemli adımlardan birisinin atılacağını düşünüyor.

:: Sizce Mars kolonileştirilmeli mi?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “NASA Mars’ta Sera Kuracak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar 50-100 yıl sonrasını düşünüyor yakın zamanda Marsın yaşanabilir bir yer olması zor ama bu yüzyılın sonlarına doğru Mars yaşanır bir yer haline getirilebilir o zamana kadar da marsa ulaşım teknolojisi bayağı bir ilerler:) Dikey kalkıp iniş yapabilen bir roket deniyorlardı. Bunu geliştirirlerse tek bir uzay gemisi ile Marsa gidip gelmek o kadar da zor olmayacaktır. Bu dediklerim şu anki teknoloji için imkansız olabilir ama bu yüzyılın sonlarına doğru gayet doğal hale gelebilir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  5 6 yıl yol sürer diyen arkadaş eskiden hiç gidilemiyordu adamlar çalıştılar nekadar süre bilmiyorum ama gidiyorlar. ve şimdide yaşanılabilirliğini araştırıyorlar. yakın gelecekte daha hızlı gitmenin yollarınıda bulacakları kesin. sen türkiye gibi otursunlar yasaklar peşinde koşsunlar istiyorsun ama ilerlemek öyle olmuyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Normalde 6 ayla 9 ay arasında ama marsla Dünya enyakin konuma 2 yılda bir geliyor o yüzden 2 yil bekleme suresi var yinede

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nasa ilk önce ay’a gittiğini kanıtlasın gerçek belgelerle de sonra gitsin marsta bitki mi yetiştiriyor, pazar mı kuruyor ne iş yapacaksa yapsın !

 5. SDN Okuru dedi ki:

  en fazla 9 ay sürüyor yolculuk şimdiki teknolojiyle ion motorları ile 3 aya felan düşüyormuş yanlış hatırlamıyorsam.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  evet İleri demokrasi götürecekmiş 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Demokrasi götürecek sanırım amerika

 8. SDN Okuru dedi ki:

  5-6 yil diyen arkadas sen nerden duydun o kadar oldugunu marsta curiosity midir nedir o bile yaklasik 9 ayda gitmis hangi 5yilda hangi 6 yil la uydurma ..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  eller aya biz yaya hesabı, adamlar marsa koloni kuracak bizde yok twitter yasaklansın yok şu yasaklansın boş şeylerle uğraşa duralım, ne demişler böyle başa böyle traş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ve 2023’de ilk meyveler alınmaya başlayacak.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  “Mars keşifleri için zaman modeli, 50 yıla varan süredir sabit halde duruyor: yaklaşık 150-300 gün.

  Daha fazla örnek vermek gerekirse:

  Viking 1(1976) = 335 gün
  Viking 2(1976) = 360 gün
  Mars Reconnaissance Orbiter (2006) = 210 gün
  Phoenix Lander (2008)= 295 gün
  Curiosity Lander (2012)= 253 gün”

 12. SDN Okuru dedi ki:

  koloni koloni diyorlarda e arkdaşım insansa sorarlar hadi bitkiyi yetiştirdin hadi insanlığa uygun ortamıda sağladın peki o insanları nasıl aktaracaksın aktarmak için o mesafeyi katetmek için bir teknolojin varmı yakıt işini nasıl çözdün her insan 5 6 yıl boyuncamı seyahat edecek bunlarıda bir düşünmek lazım ?

" NASA Mars’ta Sera Kuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Mars’ta Sera Kuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Mars’ta Sera Kuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "