NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı!


22 Eylül 2020 Salı 17:04
NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı!

Salgın tüm dünyada etkisini göstermeye ettiği için fuarlardan yarışmalara, konserlerden müsabakalara binlerce etkinlik ertelendi veya internete taşındı. Bu kapsamda NASA Space Apps Challenge 2020 etkinliği ile dünyanın dört bir yanındaki insanları 2-4 Ekim tarihlerinde çevrimiçi olarak bir araya getirecek.

Yaklaşık 100 ülke ve 200 şehirde eş zamanlı düzenlenen bu yarışmayı özel kılan detaylardan birisi de, dünyanın en büyük küresel hackathon yarışması olması.

NASA Space Apps Challenge 2020; Elazığ – İstanbul – Şanlıurfa

Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan etkinlik, bu yıla kadar yüz yüze gerçekleştirilmişti. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere salgın nedeniyle internete taşınınan etkinliğin ülkemizdeki ayakları; Elazığ, İstanbul ve Şanlıurfa‘da gerçekleştirilecek.

Binlerce insanın 48 saat içerisinde dünya ve uzayda karşılaşılan problemlere yenilikçi çözümler getirmek için bir araya geldiği bu yarışmaya ‘http://bit.ly/spaceapps20‘ adresindeki formu doldurarak katılabilirsiniz.

Bireysel veya takım olarak başvurular kabul ediliyor. Takımların minimum 2, maksimum 6 kişiden oluşması gerekiyor. Takım olarak katılım sağlandığında yine her bireyin başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Yarışmanın bu yıl odaklandığı alanlar şu şekilde;

• Gözlem: Gözlem verilerini bilim adamları ve halk tarafından kullanılmak üzere daha erişilebilir hale getiren araçlar geliştirmenize yönelik hazırlandı.

• Bilgilendirme: Uzay ajansı verilerine farklı bir bakış açısıyla bakın ve insanları bilimsel ve tarihsel bilgilere dahil etmenin etkili yollarını bulun.

• Sürdürülebilirlik: Gelecek nesillere yaşanabilir bir gezegen bırakmak, uzayın zorlu koşullarında insan yaşamını sürdürebilmek.

• Yaratıcılık: Sizlerden hayal etmeniz, yeni fikirler inşa etmeniz ve farkındalık yaratmanız isteniyor.

• Yüzleşmek: Yerel, ulusal veya küresel düzeyde çeşitli sorunları çözmek için bu kategoride bir challenge seçebilirsiniz.

• Bağlanmak: Dünya’daki ve uzaydaki uzay ajansı misyonlarına katkıda bulunan karmaşık insan ve fikir ağlarını analiz etmeniz isteniyor.

Space Apps Challenge nedir?

Dünyanın en büyük küresel hackathonu olan Space Apps Challenge, Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın 2012 yılından bu yana yürüttüğü uluslararası açık kaynaklı bir hackathondur. Yaklaşık 100 ülke ve 200 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen bu yarışmada binlerce insan, 48 saat içerisinde dünya ve uzayda karşılaşılan problemlere çözümler getirmeye çalışıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  baba sen hayırdır

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çevrim içi olacak deniyor ama bu 3 şehirden birine gitmek mi gerekiyor tam anlamadim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  geçmiş yıllarda da haberini yapsaydınız. 2018 Türkiye birincisi olarak görmek isterdim.

" NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan dünyanın en büyük yarışması! Türkiye ayağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?