NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor!


01 Eylül 2015 Salı 12:00
NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay keşfine önderlik etmekle beraber, özellikle havacılığın günümüze kadar güvenli bir gelişim göstermesinde de ciddi katkı sağlayan isimlerden oluyor. Bugün birçok hava ulaşımı ve hava araçlarının sahip olduğu üst düzey teknolojiler, aslında uzay yolculukları çalışmalarının gölgesinde gelişen alanlardan olarak biliniyor.

Bu bağlamda NASA, havacılık çalışmalarını da aksatmadan sürdürüyor ve son birkaç aydır küçük uçakları, çarpma testlerine tabii tutuyor. Son olarak ise yeni gelişmelerle ilgili test videoları da yayınlanmış oldu.

NASA, uçak güvenliği için çalışıyor!

15-09/01/news_2-nasa-ucak-dusurme-testleri-2015-sdn-bilim.jpg

Cessna 172 tipi uçak ile birkaç ay önce, güvenliği nasıl arttırılabilir sorusunun cevabını aramak adına düşme ve çarpma testlerini yapmaya başlayan NASA, öyle görünüyorki istikrarlı olarak bu test süreçlerine Cessna 172 ile devam ediyor. Son yayınlana test videolarında, Cessna 172 tipi uçağın iniş anında yaşadığı düşme ve çarpma sorunlarının önüne geçmek adına nasıl bir yol izlendiği görüntülerine yer veriliyor.

NASA, Cessna 172 uçağını test ediyor!

15 derecelik eğim açısı ile 201 feet yükseklikten yaklaşık 89 km/h hız ile düşme ve çarpma testlerinin yapıldığı bilgilerinin yer aldığı video, NASA’nın bu süreci nasıl ilerlettiğinin örneklerini içeriyor.

Aslında bir ilk olmayan bu test sürecini kaydeden videolar, devam eden testlerle beraber güncelleniyor.

Son olarak NASA’nın neden bu tip bir test süreci kararı aldığına kısaca değinmek gerekirse, ilk etapta pilot güvenliğinin nasıl en üst seviyelere çıkartılabileceği noktasına ışık tutma amacı güdüldüğünü aktarmak gerekiyor.

15-09/01/news_1-nasa-ucak-dusurme-testleri-2015-sdn-bilim.jpg

İstatistikler sonucu söz konusu benzer kazaların ortak verileri ile test süreçlerinin yol haritası çizen NASA, her ne kadar şu an için sadece Cessna 172 tipi uçak için çözüm arıyor gibi görünse de, olası bir güvenlik iyileştirmesi, kısa zamanda diğer tüm savaş ve yolcu uçakları tasarımlarına dahil edilecektir.

Zira genel itibariyle bu şekilde gelişimini sürdüren havacılık ve uçak teknolojiler, NASA gibi diğer önemli isimlerin atılımları ile, önümüzdeki 10 yıllık süreçlerde ciddi geliştirmelere önderlik edebilir.

NASA’nın yayınladığı test videolarını, aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

//player.cnevids.com/embedjs/5176e89e68f9daff42000013/video/55dfd93061646d2929000018.js

:: NASA’nın bu test süreçleri, sizce havacılık teknolojisine katkı sağlıyor mu? 
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  HElal olsun vallaa dünyamız değişiyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu NASA dakiler Alamanlar olmadan bir halt beceremiyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nasa bu ara güzel işlere imza atıyor….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sürekli artan ivme ile bilimin yükselişine kim engel olabilir ki

" NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Uçak Testlerini Sürdürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "