Okunma

NASA, Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı!


24 Mart 2019 Pazar 15:00
NASA, Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı!

NASA Mars 2020 misyonu için çalışmalara son hızla devam ediyor. Mars 2020 rover olarak adlandırılan gezici araç, gezegen üzerinde yaşam belirtileri aramak ve örnek toplamak için yüzeye bırakılacak ve hazırlıklar sürüyor!

NASA Mars 2020 misyonu için örnek toplayacak aracı test etti!

Son zamanlarda, misyonun rover ekibi, aracın gezegen üzerinde gezinme ve iniş yapabilme yeteneklerini görmek için bir dizi test yaptı. ST1 olarak adlandırılan bu testler yeni gezicinin ilk test sürüşünü temsil ediyor.

Mars 2020 misyonu için sistem mühendisi Heather Bottom, “ST1 büyük bir girişimdi.” dedi. “2020’de Mars’a gidecek olan gerçek uzay aracı bileşenleri ile uçacağımız uçuş yazılımını kullanmak ilk şansımızdı ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığı konusunda emin olduk.” dedi.

Testler Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda yapıldı. Teknisyenler önce dezenfekte odalarında sıkı bir dezenfekte sürecinden geçerek, beyaz elbiseler ve maskelerle çalışma yaptı. Hatta çalışan ekip üyelerinin çoğu, odanın dışındaydı. Sadece iki teknisyen içeride bulunarak testleri birincil olarak gözlemledi.

NASA Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı! - ShiftDelete.Net 1 (1)

Olabildiğince gerçekçi olacak şekilde tasarlanan testler, gerçek 2020 misyonunda olduğu gibi, X-band radyo iletimi tarafından yönetilen iletişimleri de içerdi. Elektrik kablolarının veriyi ve gücü gemiyi besleyip besleyemediği, bileşenlerin termal, güç ve telekomünikasyon sistemlerini yapılandırma komutlarını iletip iletemediği de test edildi.

Sonunda takım iki iniş, dört teknik açılış, çeşitli yörünge düzeltme manevraları ve derin uzay navigasyonu konularında başarılı bir test geçirdi.

Gezici araç için bir sonraki zorluk, soğuk ortamlar olacak. NASA Mars 2020 misyon ekibi, aracın Mars’taki düşük sıcaklıklarla nasıl başa çıkacağını görmek istiyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA, Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "