NASA’nın Mars keşif aracı Batmobile’a benziyor


14 Nisan 2017 Pazar 13:00
NASA’nın Mars keşif aracı Batmobile’a benziyor

Dünya genelinde otomobil üreticileri fütüristik konsept otomobiller çıkardıkça, hem görünüm hem de işlevsellik bakımından otomobil anlayışımızda önemli değişimler yaşanıyor.

Araştırmacılar bu sefer sedan veya kamyonet tasarlamak yerine, tasarımıyla Batman’in Batmobile aracını anımsatan Mars rover aracı geliştirdiler.

Altı tekerlikli ve elektrikli

Parker Brothers Concepts, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi ile Mars’ın yüzeyini keşfetmenin zorluklarını gidermek için ortaklık kurarak  özel olarak tasarlanmış altı tekerlekli ve elektrikli rover aracı geliştirdi.

Yaklaşık 2.2 ton ağırlığındaki araç 8.5 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Yapılan açıklamaya göre araç, maksimum 96-112 km /saat hıza çıkabiliyor.

17-05/13/nasa-batmobile-araci-shiftdelete-1494656304.jpg

Prototip olarak hizmet edecek

Rover aracı bu yaz, NASA’nın ve Kennedy Uzay Merkezi’nin “Summer of Mars” etkinliğinin bir parçası olarak çeşitli ABD şehirlerini seyahat edecek ve daha sonra bu sonbaharda merkezde açılacak yeni bir “astronot eğitim deneyimine” dahil edilecek.

Çoğu konsept otomobil gibi Parker Brothers’ın rover aracı da aslında herhangi bir pratik işte görev almayacak. Ancak gelecekteki araçlar için prototip olarak hizmet edebilecek nitelikte.

:: NASA’nın bu konsepti hakkında ne düşünüyorsunuz?


  “NASA’nın Mars keşif aracı Batmobile’a benziyor” üzerine 8 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Socum su: Isiklara ne gerek var. Marslilar karsisinda hava mi atacaklar, onlara gorsel solen mi olusturmak istemisler, havai fisek de atiyor mu bu arac? Arkadas NASA o kadar parayi o kadar ulkeden topluyor her yil. Boyle sacma sapan seylere harciyor demekki.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Nasa'nın daha amacını bilmiyorsunuz gazık size biraz araştırın.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Yalnız gülüm bu işler arabayı yapmakla ***** insanı nasıl göndereceğinizi ***** bi uyduyu 9 ayda gönderdiniz.

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Bildiğin armadillo bu. Izlemisler armagedeon filmini çalmışlar.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Nasa kadar boş bilim adamları yok .. O kadar yıl araştırma yaptınız milyar dolar harcadınız bi damla su bulabildiniz mi ? 🙂 Halbu ki Kuranda herşey yazıyo ama kibrinize nefsinize söz geçiremiyosunuz .. Dünya dışında hayat yok istediğiniz kadar g.. yırtın 🙂

  Yorum yazın

  Geri bildirim