Okunma

Nasıl Penetrasyon Tester Olunur?


07 Aralık 2008 Pazar 17:02
Nasıl Penetrasyon Tester Olunur?

Penetrasyon tester kavramı ülkemiz için yeni bir kavram. Bir penetrayon tester, talep doğrultusunda bir kurumun tüm bilgi teknolojileri altyapısını inceler ve açıklarını ve sorunlarını tespit eder. Hazırlayacağı rapor ise firmanın bilgi güvenliği politikasını oluşturmada temel teşkil eder.  

Ne Yapmak Gerekiyor?

Üniversitelerin Bilgi Teknolojileri alanında eğitim veren mühendislik bölümlerinden mezun olmuş kişilerin, Penetrasyon Tester olabilmek için; öncelikle Sistem ve Network konularında sertifikasyonlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kurumların ilgili bölümlerinde çalışarak uygulama geliştirmek ve Bilgi Güvenliği konusunda sırasıyla CEH (Certified Ethical Hacker), CHFI (Computer Hacking Forensic Investigator ) ve ECSA / LPT (EC-Council Certified Security Analyst / Licensed Penetration Tester) eğitimlerini alıp sertifikasyon sınavlarını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Süreç Nasıl Sonlanıyor?

LPT adayı, CEH sertifikasyonunu elde ettiği andan itibaren, LPT olana kadar geçen süreç içerisinde sürekli olarak takip edilmekte ve geliştirdiği/içerisinde yer aldığı her uygulama için kendisinden dönemsel olarak rapor istenilmektedir. Tüm süreçleri başarı ile tamamlamış olan aday, uluslararası yetkinliğe sahip LPT (Licensed Penetration Tester) olarak sektöre hizmet vermeye başlar.

:: Konu hakkında merak ettiklerinizi AcademyTech uzmanlarına sormak için tıklayın.

Yazan: Erdinç Astan – Genel Müdür Yardımcısı / AcademyTech
Bilgi için:
AcademyTech
Tel: (216) 550 44 22
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nasıl Penetrasyon Tester Olunur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nasıl Penetrasyon Tester Olunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nasıl Penetrasyon Tester Olunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "