Okunma

Nehalem Dizüstü Sistemlere Girdi


08 Nisan 2009 Çarşamba 15:04
Nehalem Dizüstü Sistemlere Girdi

Nehalem veya diğer adı ile Core i7 tüm dünyada fazlasıyla ilgi gördü. Intel bu ilgiden memnun kaldı ki, Nehalem’ı önce sunuculara entegre etti. Diz üstü sisteler şimdilik bu entegrasyona dahil değil. Fakat diz üstü üreticileri Core 2 jenerasyonundan çok sıkıldılar. Öyle ki masaüstündeki değişimler Notebook’larda da yaşanmasını istiyorlar. Amerikalı bir diz üstü üreticisi olan Smooth Creation, kendi ürünlerinde ilk adımı atmış oldu. Redeemer olarak adlandırdığı yeni oyun diz üstü sisteminde, masaüstünden bildiğimiz Core i7 920, 940 ve 965 adlı işlemciler kullanılabilecek.

Redeemer, en düşük konfigürasyonda 3200 Dolar’a satılacak. En iyi donanımlara sahip olmak isteyen kişiler bu ürüne 5854 Dolar ödeyecekler.

17 inç’lik bir diz üstü sistemi olan Redeemer, Geforce GTX280M adlı grafik işlemcisine sahip olacak. Bu ürün, toplam 6 GByte kapasiteli DDR3-1333 MHz’lik bellekler üzerinde bulunduracak. İsteyen kullanıcılar 6 Gbyte’lık bellekleri 12 GByte’lık ( 1066 MHz DDR3) belleklere yükseltebilecekler. Benzer bir durum sabit disk için de geçerli. Normalde SATA bir disk kullanılıyor. Fakat daha iyisine sahip olmak isteyen kullanıcılar, Intel’in X25 adlı SSD sabit diskini alabilecek.

Redeemer elbette güç adaptörü kullanmadan da çalışabilecek. 12 hücreli bir pil’e sahip olacak olan bu ürün, çalışma süresi için herhangi bir bilgi vermiyor.

::Kim demiş dizüstünde oyun oynanmaz diye?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nehalem Dizüstü Sistemlere Girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nehalem Dizüstü Sistemlere Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nehalem Dizüstü Sistemlere Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "