Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor


15 Aralık 2017 Cuma 17:02
Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor

ABD, internet ve teknoloji tarihinin şeklini olumsuz yönde bozabilecek tarihi bir karar verdi. Dünyada Net Neutrality olarak adlandırılan Türkçesi ise “Ağ Tarafsızlığı” olan kavram, FCC tarafından yapılan oylama ile sonlandırıldı. Peki bu ne demek oluyor?

Ağ Tarafsızlığı

Net Neutrality FCC tarafından sonlandırıldı

Net Neutrality, yani Ağ Tarafsızlığı kavramı, herkes için eşit şartlarda ve erişim imkanı sunulan internet hizmetinin ayakta kalmasını sağlayan en önemli kavramdı. Bu kavram, internet sağlayacılarının verdiği servislerde eşit ve adil veri erişimi sunması anlamına geliyor. Yani bir kullanıcı X servisine nasıl erişebiliyorsa bu kavram sayesinde Y servisine de benzer şartlarda erişebiliyor. Bu durum FCC tarafından yapılan oylama sonrasında ABD’de sonlandırıldı.

Daha somut örnek verecek olursak, Ağ Tarafsızlığı kavramı ile ayda 20 TL internet bedeli ödeyen ile 200 TL ödeyen aboneler arasında erişim kısıtlaması engelleniyordu. Bu durum Portekiz’in ardından ABD’de de sonlandırıldı ve ISP’ler bu karara uyum sağlamaya başladıktan sonra internette eşitlik devri sonlanacak. Peki bunun yansıması ne olacak?

Yukarıdaki görsel yeterince açıklayıcı olabilir. Bu eşitlik ilkesi bozulduktan sonra internet sağlayacıları özelleştirilmiş paketler sunabilecek. İstedikleri servisler ekstra ödemelere tabi tutabilecek. Bu ödemeleri yapmayan aboneler ise büyük oranda kısıtlanmış bir erişim hakkı ile belirli servislere erişebilecek. Bu durum internet ve ağ tarafsızlığı konusuna tamamen aykırı bir durum.

Ağ Tarafsızlığı neden önemli?

Ağ tarafsızlığı ilkesinin kaldırıldığı bir ülkede, sunulan internet servisi tamamen özelleştirilmiş ve ekstra ödemelerle elde edilebilir bir hal alacak. Barrack Obama’nın ısrarla üstünde durduğu internet özgürlüğü ve eşitliği ilkesi, Trump yönetimi sonrasında deyim yerindeyse bir çırpıda ortadan kaldırıldı. Peki bu durumun Türkiye’yi nasıl etkiliyor?

Öncelikli olarak ülkelerin kendi iç yönetimlerinde verilen bu kararların, yurtdışındaki ISP’ler için bir handikapı yok ancak bu kararın ülkeler bazında yaygınlaşması potansiyel bir tehlike olabilir. Şu an için ülkemizde bu tür bir çalışmanın yapılmadığını biliyoruz ancak Ağ Tarafsızlığı ilkesi ülkemizde de sonlandırılırsa, internet servis sağlayacıları belirli paketlere veya hizmetlere ekstra ödeme ile hızlı ve kesintisiz erişim talep edebilir. Bu talebi karşılamayan aboneler ise ilgili servislere çok daha düşük hızlarla ve kalitesiz olarak erişebilir.

ABD’de kabul edilen bu karar sonrası ise sosyal medyada çok ciddi tepkiler de gelmeye başladı.

Net Neutrality kararı hakkında sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu durumun mümkün olması muhtemel bir gerçek. Ama unutmayalım ki internet dediğimiz unsurun da alternatifleri var. Yeni türeyen ücretsiz arama motorları daha ucuz reklamlarla ayakta tutunabilecek ve büyük kitle elde edecekler. Geniş veritabanına sahip tüm dünyayı kapsayacak yeni bir sanal ortamın türemesinin sebebi de olabilir bu durum. Önde gelen sitelerin ve arama motorlarının, elde edilmesi mümkün gelir toplama amacının ters tepmesi de söz konusu bu durumda. Bu konuya başka bir taraftan da bakmak gerek. Sonuçta birileri zengin olmak istiyor buna ortam açılıyor. Cebini dolduranları ise devlet politikası ile saf dısı ediyorlar. Bu adamlar yürütemiyorlar çünkü zirvedeler artık. Doydular veya doyuruldular. Bize düşen sanal ortamda güvenliğimizi üst düzeyde tutmaya gayret etmek.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ben biraz farklı bakıyorum olaya. misal youtube’u ele alalım. ağın büyük kısmını (diyelimki %80) bu kullanıyor olsun. bu durumda başka servislere daha az yer kalıyor. ISP’ler youtube’a gidecekler %80 ağın sana bloke olmasını istersen şu kadar para vereceksin bize diye anlaşacaklar. Yani parayı kullanıcıdan değil content provider olanlardan talep edecekler.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında bizde de kısmen denemeleri yapılıyor mobil servis sağlayıcılar tarafından. Spotify paketi, Facebook – Instagram paketi, Video paketi tarzında yoklama çekiyorlar sanki…
  Eğer bir şekilde bu strateji istedikleri sonucu verirse mobil servis sağlayıcılar başta olmak üzere diğer servis sağlayıcılar da benzer bir sisteme geçecekler gibi görünüyor.
  “Sınırsız YouTube paketi XXTL!” (Tabii ki AKK ile şapşik! Ne sandın?)

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tam ülkemiz servis sağlayıcılarının ağzını sulandıran bir haber. Youtube video başı 10 lira derlerse şaşırmayalım. PSN’den oun mu indireceksin. 100 lira kardeşim. Zaten oyun 250 lira. Utanmadan yapılır bu. Bakalım internetin sonu ne olacak?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence internet toptan kaldırılmalı

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   dedi çomar ak koyun güde güde koyun olarak evrimleşmiş… seçmene bak…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayır herifi getirdiler başlarına çeksinler cezasını diyecem ama bu işin sonu bütün dünyaya batıyor. Hele bizimkiler hemen bir KHK çıkarıp birilerini köşe bizi kanser ederse hiç şaşırmam.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi o zaman bu şu mu demek kısaca: Google’a girmek için bile ek ücret vermem gerek! Saçma sapan işler. Peki şirketler ne yapacak? Mantıken ek ücret gerektiriyorsa bazı şirketlere talep azalacak.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Trump’in bir dahaki secimlerde baskanlik koltugu goremeyecegini biliyorlar. Cok felaket durumda sirket ve lobileri besliyor ama sonuc olarak bu tur seyler USA’de kalmaz hatta trump’in gidisini bile beklemeden kalkabilir. Ama Tr gibi ulkelerde bu tur yaptirimlarin “sag gelmis, sol gitmis, merkez gordu herkes” kalici olacagi asikar… gelir kapisi bir, internetin siki denetime alinabilmesine yarari 2, vsvsvsv

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Parası olmayanın yaya kalmasını sağlayabileceği gibi interneti altın kadar değerli kılabilecek bir hamle,düzenin açgözlü oyuncuları bir hamle yaptı bakaım bu işin sonu nereye varacak

" Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Net Neutrality bitti! İnternette karanlık çağ başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!