Okunma

Netscape Öldü!


27 Aralık 2007 Perşembe 22:00
Netscape Öldü!
Tarayıcı Netscape‘in sahibi AOL, Netscape için destek süresinin sona ereceği tarihi duyurdu. AOL 1999 yılında Netscape‘i bünyesine katmıştı. O zamanların Firefox‘u olarak Internet Explorer‘a karşı savaşını sürdüren Netscape, savaşı kaybetti ve az sonra okuyacağınız üzere yakında maziye karışacak.

Zaten şu andaki Netscape de bir avuç mühendisin uğraşı sonucu hazırlanan, birkaç eklenti eklenmiş, teması değiştirilmiş bir Firefox‘tan başka bir şey değil. Üreticileri yaptıkları uğraşın bir yere varmayacağını düşünmüş olmalılar ki bundan da vazgeçiyorlar.

Peki Ne Olacak?

Netscape‘in mevcut sürümü için güvenlik güncelleştirmeleri 1 Şubat 2008‘e kadar çıkarılmaya devam edecek. Bu tarihten sonra ise Netscape için aktif bir destek sağlanmayacak. Bu da demek oluyor ki tarayıcı kaderine terk edilecek.  Tabii ki Netscape ile gönül bağı oluşturmuş kullanıcılar bu tarayıcıyı kullanmaya devam edebilirler.

Ölenle Ölünmüyor

Netscape ekibi o tarihten sonra Netscape kullanıcılarına Firefox‘la yola devam etmelerini öneriyor. Netscape ruhunu yaşatmak amacıyla Firefox için Netscape teması ve bazı eklentilerin bulunduğu şu sayfadan faydalanılabilir. Portal olarak hizmet veren Netscape.com ise tarayıcının aksine hayatına devam edecek.

        :: Taziyelerinizi forumumuzda alalım, eski günleri yâd edelim.

Bilgi İçin: Netscape Blog
Yazan: Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Netscape Öldü!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  netscape iyi değil ama İE ile Firefox iyi 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  neydi bir zamanlar explorerin tozunu atardı nur içinde yatsın 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  zaten son sürümünün firefoxtan başka birşey olmadığını görünce hemen kaldırmıştım bilgisayardan. firefox kurulu zaten ikincisini neden kurayım. (firefox kurulu ama zorunlu olmadıkça operadan başkasını kullanmıyorum,o da zaten yılda 5-6 kez oluyor)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Son sürümü fena değildi.

  tabi firefox ve operadan vazgeçilmez

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok acıklı bir yazı olmuş 😛

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ãœzüldüm la içim kan ağladı bi insan ölmüş gibi anlatmışlar netscape’i 😀 // *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bir ölür bin diriliriz, yaşasın özgür yazılım!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Netscape Firefoxun atası ve firefox un çılgın yükselişi ***** ne oluuuuur kalsa ne olur.
  Hele bir firefox 3 çıksın bakalım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ya bence yazılımı açık kaynak koda bağışlasınlar açık kaynak kod camiyası işe el atsa süper olur .gerçi hiç kullanmadım . blender i bilirsiniz kurucusunun şirketi batınca programı tarihe karışmasın diye açık kaynak koda bağışlamıştı ve şimdi tüm dünyada gönüllü geliştiricileri var.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  netscape en son yeni sürüm çıkaracağına dair bir söylenti yaymıştı. Ama bu ölümünü geciktiremedi demek ki. Başımız sağolsun 😀

" Netscape Öldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netscape Öldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netscape Öldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "