Okunma

Nihayet: Wolfram Alpha Yayında!


16 Mayıs 2009 Cumartesi 08:34
Nihayet: Wolfram Alpha Yayında!

Sürekli Google ile kıyaslanan ve Google’ı tahtından edeceği gibi iddialı söylentilere neden olan Wolfram Alpha, Türkçesi “berimsel bilgi motoru” olan “computational knowledge engine” olarak tanımlıyor kendini. Asla bir arama motoru olmayan Wolfram Alpha, aslında daha çok Wikipedia‘ya yakın bir profil çiziyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Gibi

Yaptığınız girişlere Wolfram Mathematica algoritmasını ve sürekli büyüyen bilgi dağarcığını kullanarak bir yanıt hazırlayan Wolfram Alpha, örneğin “Michael Jordan’s age” yazıp Majesteleri‘nin yaşını sorguladığınızda, tam olarak 46 yıl 2 ay 29 gün gibi bilim kurgu filmlerini andıran bir cevap veriyor.

İngiliz bilim adamı Stephen Wolfram tarafından geliştirilen Wolfram Alpha’da arayabilecekleriniz şimdiden sınırsıza yakın. Caffeine vs. Aspirin yazdığınızda, kafein ile aspirin’in molekül dizilişini diyagram ve 3 boyutlu olarak karşılaştırabilir, sin^3(x)‘in Taylor serisini açabilir, integral alabilir, Eyfel Kulesi’nin yüksekliğini öğrenebilir ya da para ve diğer birimleri dönüştürebilirsiniz.

İnternet Artık Daha Anlamlı!

İnsanlığa önemli bir armağan olarak görebileceğimiz Wolfram Alpha’nın tek eksi yanı, tüm bunları yapmak için iyi bir İngilizce gerektirmesi. Artık bilgisayar başında geçirdiğiniz vakitte “ders çalışıyordum” sözü, basit bir bahane olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilecek.

:: Wolfram Alpha’yı hemen kurcalayın.

:: Sizce Wolfram Alpha internetle etkileşimimizi köklü olarak değiştirir mi?

Bilgi İçin : Wolfram Alpha
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Nihayet: Wolfram Alpha Yayında!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  türkçe çeviri yapalımda milletimiz yararlansın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iphone daki siri bunun altyapısı ile çaılışıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tebrik ederim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bumu yani şimdi, öğrencileri ders çalışmaya yönlendirmek için mi yapıldı yani bu!!!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tam bir hayal kırıklığı. web’de arama özelliği yok. ansiklopedik bilgi arasında arıyor yazdığınızı. web de arama için google’a yönlendiriyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  türkçe dil desteği yok ve bir arama motoru denecek yapıda değil google ile değişilecek bir yanı yok çok saçma aradığınızı bulmaksa derdiniz wolfram bu konuyla alakalı bir yer değil bir süredir merakla takip ettiğim bir konu idi boş çıktı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuyla ilgili haberleri okudukça aklıma turist ömer uzayda filmi ***** hemen sordum wolfram a ama bilemedi demekki hala gerideyiz teknoloji olarak:D hatırlarsanız orda mister spak’ı deli ediyodu turist ömer ve ben de wolfram a aynen şunu sordum ” ZIT NEDİR” 😀 bilemedi kerata:D (Cem Tekeşin)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe olana kadaaarr

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Wolfram’a göre türkçe yazı sistemi hala arap alfabesi. Biraz güncelliği yakalamak için uğraşması lazım diye düşünüyorum. Tabi Ãœstad Wolfram’ın “Writing System” ‘den kastı türkçe için kullanılan alfabe değilse o zaman başka.

  Bakınız : *****
  *****

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel ama bence öğreneceği daha çok şey var…
  Bilgi için teşekkürler

" Nihayet: Wolfram Alpha Yayında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nihayet: Wolfram Alpha Yayında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nihayet: Wolfram Alpha Yayında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "