Nintendo Switch korsana yenik düştü!


2017-03-12 21:30:00
Nintendo Switch korsana yenik düştü!

Sony’nin el konsolu PS Vita’yı kırmayı başaran bir grup hacker’ın yeni açıklaması Nintendo’yu büyük bir sıkıntıya sokacak gibi görünüyor. Zira Nintendo’nun yeni video oyun konsolu Switch, piyasaya sürülmesinin üzerinden iki hafta geçmişken kırıldı.

Kopya oyun oynanabilir mi?

Öncelikle hacker’ların konsol üzerinde bulunan sözde gizlenmiş bir tarayıcı üzerinden bu işlemi gerçekleştirdiklerini belirtelim. Görünüşe göre Nintendo Switch’in gizli tarayıcısı beraberinde birçok eski açığı da getirmiş durumda.

Bugüne kadar birçok iOS sürümünü ve PlayStation 4‘ün 1.76 Firmware’ini kırmayı başaran hacker “qwertyoruiop”, daha önce iOS’u hack’lemek için kullandığı bir yazılım üzerinde ufak bir değişiklik yaparak Nintendo Switch’i kırmayı başardı.

17-03/12/switch-hacked-1489335903.jpg

Fakat şimdilik herhangi bir kanıt ortaya çıkmış değil. Yani ilginç takma adlı hacker’ımız “qwertyoruiop” henüz bir görsel ya da video yayımlamış değil. Yine de internet tarayıcıların genel anlamda bu tarz cihazların kırılmasında başrolü oynadığını biliyoruz.

Bu yüzden de Nintendo Switch’in şimdiden korsana yenik düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Tabii şu anda kopya oyun oynanacak bir seviyede olmadığımızı ve bunun gerçekleşebilmesi için daha uzun bir süre olduğunu da belirtmek gerek.

:: Nintendo Switch’in kırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMurat Sağlam

  Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Nintendo Switch korsana yenik düştü!” üzerine 3 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   hacker iyi güzelde nickini yazmak yerine yanlışlıkla klavyeye oturmuş 🙁

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Kırılmayan bir şey yok

  3. SDN Okuru dedi ki:

   bunu bizim mehmet abide yapıyor. sanki yeni bisi bulmuslar

  Yorum yazın