Nokia 5G Testini Duyurdu!


08 Haziran 2016 Çarşamba 13:00
Nokia 5G Testini Duyurdu!

Nokia ile AT&T geçtiğimiz Şubat ayında, ABD merkezli olmak üzere dünya çapında bir iletişim ağı taşıyıcısı olmak amacıyla bir araya gelmişlerdi.

Nokia ile AT&T bu amaç doğrultusunda 10Gbps hızında 5G testini gün itibariyle duyurmuş durumdalar.

Nokia ve AT&T 5G testleri sorunsuz ilerliyor

İki şirket bir süredir gerçekleştirdikleri 5G testlerinde herhangi bir sorun olmadığını, testlerde 10Gbps veri aktarım hızının geçildiğini açıkladı.

Veri aktarım hızının, modern şebeke hücresel performansı kapsamındaki dinamiklerden yalnızca biri olduğunu ifade eden AT&T, düşük gecikme hızı çözümü konusunda da müşterilerine en iyi deneyimi yaşatma hedefinde olduklarını belirtti.

16-06/08/160215163949-att-announces-5g-780x439.jpg

AT&T kendi ağ taşıyıcısını yapacak

Uluslararası ağ standartı henüz 3GPP ile sınırlı durumda. Yani AT&T ve Nokia tarafından test edilen çözümün mevcut ağ standartında çalışması mümkün gözükmüyor.

Fakat AT&T bu soruna alternatif bir çözüm yolu bularak, Kuzey Amerika odaklı olarak kendi ağ taşıyıcısını yapmayı planlıyor. 

Kendi ağ taşıyıcısını yapmanın mevcut şartlarda mümkün olduğunu dile getiren AT&T, 2018 yılına kadar kendi ağ taşıyıcısının ilk etabını tamamlayabileceğini ifade ediyor.

AT&T’nin söz konusu ağ taşıyıcısını Austin, Texas, Middletown, New Jersey, Atlanta ve San Ramon’da test ettiği Android Headlines’daki haberde yer aldı.

:: Nokia ve AT&T’nin 5G kullanımı konusunda öncü kuruluşlardan olacağına inanıyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Nokia 5G Testini Duyurdu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  AT&T ve NOKİA, 3GPP'ye alternatif bir 5G standartı geliştirmeye çalışıyorlar anladığım kadarıyla. Buda geçmişteki CDMA – GSM ayrımına benziyor.

  Sonuç ne olur bilmem. Fakat şimdiye kadar 3GPP iyi işler çıkardı.

  Birde 5G'de veri aktarım hızları 20Gbps'lerin üzerine çıkacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  4.5 g dede bir sürü gövde gösterisi yaptılar. il il test yaptılar. en kötü il dahi 300 mpbs indirme 50 yükleme yaptı. 4.5gyi kullanıma sundular fıssss. 40 megabiti şehir merkezinde görürsek eyvallah diyoz. şimdide 10 gigabitler havalarda uçuş***** son kullanıcı en baba 100 megabit veri transeferi yapacaktır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia onu bunu birakta adam akilli bi telefon yap bizi de kurrar kendini de

 4. SDN Okuru dedi ki:

  5G ilk G.kore'de kullanılacak,gerisi hikaye..

" Nokia 5G Testini Duyurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia 5G Testini Duyurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia 5G Testini Duyurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "