Okunma

Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı


21 Haziran 2011 Salı 03:19
Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı

Nokia, gelecek planlarına ve yeni akıllı telefonlarının tanıtımına yönelik Singapur’da özel bir etkinlik düzenledi. Merak edilen birçok konuya açıklık getirilen etkinlikte, Nokia’nın üst düzey isimleri söz aldı.

Pembe Nokia N8

Etkinlikte ilk dikkat çeken konu, uzunca bir süredir konuşulan ve Nokia tarafından da doğrulanan pembe Nokia N8’in tanıtılması oldu. Symbian Anna ile çalıştığı görülen cihazın önemli düzenlemelere kavuştuğu belirtildi.

Özellikle kameranın daha başarılı hale geldiği vurgulanan konuların başında geliyor. Bir diğer ayrıntı ise navigasyon yeteneğine dair. Anna ile birlikte görsel işlevlerin çok daha akıcı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi de önemli ayrıntılardan biri.

Çift Sim Kartlı Nokia’lar Yayılıyor

Çift sim kartlı akıllı telefonlar konusuna ciddi anlamda yatırım yapmaya başlayan Nokia, henüz Avrupa’da çift sim kartlı bir cihazı satışa sunmadı ve yakın süreçte de böyle bir gelişme beklenmiyor ancak ilk etkinlikte firmanın çift sim kartlı telefon arayüzüne dair önemli bir gösterim yapıldı.

Bu özelliğe sahip Nokia C2-03 ile yapılan gösterimde Nokia’nın çift sim kartlı telefonlarında kullanacağı yapıya dair de bilgi verildi. Buna göre tüm cihazlarda ilk sim kart yuvası batarya altında yer alacak. İkinci sim kart yuvası ise microSD kart gibi telefonun yan tarafından kolayca çıkarılabilecek.

Nokia C2-03 Video

Etkinlik kapsamında çift sim kartlı Nokia C2-03’e dair da güzel bir tanıtım yayınlandı. Aşağıda yer alan videodan bu eğlenceli tanıtımı izleyebilirsiniz.

Yeni S40 Tarayıcısı

Nokia’nın cep telefonlarında kullanılan S40 arayüzüne de ilerleyen süreçte önem verilmeye devam edeceği anlaşılıyor. Zira bu bağlamda S40’a özel yepyeni bir mobil web tarayıcı duyuruldu. Gelişmiş özellikler ile donatılan bu tarayıcının tasarımında Opera Mini’den esinlenilmiş gibi görünüyor.

Birçok gelişmiş özelliği üzerinde taşıyan tarayıcı, sunucu tabanlı olarak çalışıyor. İçeriklerin %80’e kadar sıkıştırılarak telefona indirilmesi sayesinde veri transferi oranlarının da ciddi oranda düşmesi amaçlanmış.

Tarayıcının tek yetenekleri e bunlar değil elbette. Eklenti mantığında çalışan üçüncü şahıs uygulamalara ve widgetlara da destek veren yazılım, bulut işlem teknolojisini kullanıyor. Yeni S40’lı cihazlarda özel uygulamalar ve yerelleştirilmiş birçok içerik tarayıcı içerisine gömülmüş olarak gelecek.

:: Çift sim kartlı Nokia’lar sizce ülkemizde ilgi görür mü?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    son çırpınışlar lanet olası Microsoft amerikanın parçala-böl-yönet ülkesel taktiğini benimsemiş olacak ki nokia’yı bitirdiler. meego wp7 den çok daha iyi ve gelecek vaat eden bir OS. wp7 den daha fazlasını sunuyor ve pazarda büyük bir yer edinebilirdi nokia. bundan eminim ki meego lu n9 sea ray’dan daha fazla satacaktır. tabii sınırlı sayıda ülkeye gidecek olan meego sea ray ile gittiği bölgelerde açık ara önde olacaktır. tahminim sea ray çok daha fazla ülkeye gönderilecektir. microsoftu kınıyorum. lanet amerikalılar.

  2. kingofbet dedi ki:

    teşekkürler.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    nOkia bu arlar atağa mı gecti yoksa bana mı oyle gelıyo ?

" Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Gelecek Planlarını Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "