Nokia Geliştiricilerine Yeni Fırsatlar


08 Temmuz 2010 Perşembe 10:27
Nokia Geliştiricilerine Yeni Fırsatlar

7 Temmuz 2010’da Sofa Otel’de düzenlenen Türkiye’deki ilk Nokia Geliştiriciler Günü konferansında Nokia yerel yazılım şirketlerine ve bağımsız geliştiricilere yeni iş fırsatlarını ve uygulamaları kolayca geliştirmelerini sağlayan teknolojilerini tanıttı.

Nokia Geliştiriciler Günü ile Nokia kullanıcıları için uygulama ve servisler geliştirecek yeni iş ortaklıklarının oluşturulması ve Ovi servisleri etrafındaki mevcut ekosistemin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu da Nokia’nın entegre çözümler (cihaz ve servisler) sağlayıcısı olarak belirlediği stratejik konumunu güçlendirmesinin önemli bir adımı olarak öne çıkıyor.

Nokia’nın Qt SDK, WRT araçları ve API‘ler gibi zenginleşen uygulama geliştirme teknolojileri, Nokia’nın sunduğu Ovi Mağaza, Nokia cihazlarına önceden yükleme ve üçüncü parti kanallar (içerik toplayıcılar ve operatörler) gibi farklı kanallar üzerinden yerel ve küresel olarak milyonlarca kullanıcıya erişebilen çeşitli uygulama ve widget’ların hızla geliştirilmesine olanak tanıyor.

“Türkiye uygulama ve yazılım geliştirme konusunda son derece etkin bir pazar. 45.000 kayıtlı kullanıcısı olan ForumNokia.com‘da Almanya, Fransa, İngiltere ve Finlandiya gibi ülkelerin arasında EMEA bölgesinde ilk 10 ülkeden biri” diyen Forum Nokia EMEA Geliştirici İlişkileri Yöneticisi Phillip Parfitt “Nokia’nın internet servisleri geliştirme ve entegre çözümler sunmaya yönelik uzun vadeli stratejisi tüketiciler için ilgi çekici yerel içerikler oluşturan bağımsız geliştiricilerin desteği olmadan uygulanamaz.

Her ülkede geliştiricilere sunduğumuz teklifimiz ise son derece açıktır: Geliştiricilerin yalnızca yerel pazarlarda tanınmalarına ve kazanç elde etmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, çok geniş bir Nokia cihazları kullanıcı tabanının yanı sıra şu anda tüm dünyada 180 ülkede etkin kullanıcısı olan Ovi Mağaza sayesinde küresel pazarlara girişlerini de kolaylaştırıyoruz” diye belirtiyor.

2009 yılının sonundan bu yana Türkiye’de Türkçe olarak sunulan Ovi Mağaza Türkiye’de de giderek yaygın bir kullanım oranı elde ediyor. Türkiye; Çin, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Rusya, Suudi Arabistan, İngiltere ve Vietnam’la birlikte Ovi Mağaza’dan en çok uygulama indiren 10 ülke arasında yer alıyor.

Nokia’nın çözüm odaklı stratejileri dahilinde Mayıs 2009’da kullanıma sunduğu Ovi Mağaza’dan bugün günde 1,7 milyon civarında uygulama indiriliyor. Her etkin kullanıcı ayda ortalama 8,5 indirme gerçekleştiriyor. Şu anda Ovi Mağaza’da 10,000’in üzerinde içerik kalemi bulunuyor ve içerikler de gün geçtikçe çoğalıyor ve zenginleşiyor.

:: Geliştirici adaylarından hayat kolaylaştıracak beklentileriniz nelerdir?

 
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia Geliştiricilerine Yeni Fırsatlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Geliştiricilerine Yeni Fırsatlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Geliştiricilerine Yeni Fırsatlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!