Okunma

Nokia Geriliyor


11 Mart 2010 Perşembe 12:45
Nokia Geriliyor

Akıllı telefon pazarında Apple’ın iPhone modelleri ile yakaladığı üstünlük ve Google’ın Android işletim sistemini kullanan cihazların giderek yaygınlaşması, bu pazardaki en önemli oyunculardan biri olan Nokia’nın gerilemesine yol açtı.

Akıllı telefon pazarı üzerine yoğunlaşmış bir araştırma şirketi olan Ovum’s Smartphone Capability Tracker’ın yaptığı çalışmada elde edilen sonuçlara göre Nokia, son dönemde rakiplerine göre hem donanım, hem de yazılım alanında geri kaldı.

iPhone ve Android cihazlarının sunduğu çok sayıda uygulama ve yazılıma Nokia’nın Ovi ile tam karşılık veremediği belirtiliyor.

Nokia’nın en üst seviye akıllı telefonlarından biri N97

Donanım ve yazılım

Donanım açısından bakıldığında da amiral gemisi konumundaki N97 de dahil olmak üzere Nokia’nın en son akıllı telefonlarda, en fazla 500 MHz hızda çalışan ARM 11 işlemci donanımlar, rakip birçok platform tarafından çoktan terk edildi.

Yeni çıkan rakip modellerde ise ARM Cortex A8 ve Qualcomm Snapdragon platformları tercih ediliyor.

Ovum yetkilileri Nokia’nın yeniden yükselişe geçmesi için en çok önem vermesi gereken konunun uygulamalar ve yazılım olduğunun üstünde duruyor.

:: Nokia marka akıllı telefonlardan memnun musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia Geriliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hayır

" Nokia Geriliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Geriliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Geriliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "