Nokia Eve Hükmedecek


27 Kasım 2008 Perşembe 19:53
Nokia Eve Hükmedecek

Nokia, bugün yaptığı bir açıklamayla, yeni bir teknoloji konusunda yaptığı girişimi duyurdu. Nokia Home Control Center, yani Türkçe haliyle Nokia Ev Denetim Merkezi, kullanıcıların cep telefonlarıyla evlerindeki güvenlik, ısıtma, elektrik ve benzeri işlevleri yerine getiren aygıtlara cep telefonlarıyla hükmedebiliyorlar. Tamamen açık bir yapı planlayan Nokia, üreticilerin kendi ürünlerini bu sisteme dahil etmelerini mümkün kılacak. Bu şekilde, kullanıcıların evdeki uyumlu aygıtları kontrol edebilmeleri için özel bir yatırım yapmaları veya Nokia’dan ek bir kontrolcü satın almaları gibi bir durum söz konusu olmayacak. Sadece bir istasyon ve cep telefonu evdeki akıllı eşyaları denetlemeye yetecek.

Nokia Evde Ne Yapacak?

Nokia’nın yeni sistemiyle birlikte, evinizde bulunan uyumlu aygıtları açıp kapatabilir, uyumlu bir iklimlendirme veya ısıtma sisteminiz varsa evinizdeki durumu görerek ortam sıcaklığını ayarlayabilir, ışıkları açıp kapayabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı aslında ev eşyası üreticilerinin Nokia’nın sunduğu bu sistemi ne kadar kullanmak isteyip istemediklerine bağlı desek yalan olmaz.

Akıllı Evin Merkezinde

Akıllı ev algısının gittikçe geliştiği zamanımızda özellikle lüks konutlarda oluşturulmaya çalışılan sistemlerin bu tür bir iletişim altyapısı üzerine konumlandırıldığını görmek çok da uzak bir gerçeklik değil. Maksat eve uzaktayken de ulaşmaksa, Nokia cep telefonunuzdan evdeki güvenlik kamerasını izleyeceğiniz günlerin yakın olduğunu söyleyebiliriz.

:: Nokia çocuklarımızı da uzaktan kontrol edecek mi?

Bilgi için: Nokia
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia Eve Hükmedecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    berkin abi süpersin 😀 çocuklarımızı da kontrol edecek mi :D:D süper süper … Ben Nokianın değil Türkiye ‘nın ßişiler yapmasını istiyorum BT Alanında

" Nokia Eve Hükmedecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Eve Hükmedecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Eve Hükmedecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "