Okunma

Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir


03 Ocak 2013 Perşembe 08:40
Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir

Nokia‘nın son yıllarda orantısal olarak artan düşüşü, Lumia ailesiyle bir nebze aşılmış olsa da, firmanın geleceği için iddialar gelmeye devam ediyor.

Windows Phone 8‘e olan talebin, Nokia‘yı kurtarmaya yetecek kadar fazla olmadığı görüşü, analistler tarafından dile getiriliyor.

Nokia, özellikle Lumia 920 ve 820 ile globalde iyi satış rakamlarına ulaştı. Fakat firmanın gelir gider dengesine baktığımızda pek iç açıcı değil. Geçtiğimiz aylarda Finlandiya‘daki ana binasını satışa çıkartan Nokia için, Forbes‘ta ilginç bir iddia yer aldı.

Forbes‘ta yer alan yazıya göre Windows Phone 8′li Lumia modellerinin satışları ne kadar iyi giderse gitsin, sadece Nokia‘nın beklenen sonunu biraz daha erteleyecek.

Yazılım kısmına odaklanmak isteyen Nokia, iddialara göre mobil ve altyapı bölümünü Microsoft ve Huawei‘ye satacak. İddiaların şimdilik kesin bir dayanağı yok. Analistlerin, yıl boyunca gidişata bakarak yaptığı yorumlar dikkate alınmalı, fakat bunlara gerçekleşecek gözüyle bakmaya da gerek yok.

Nokia‘nın CEO‘su Elop, Nokia‘nın satılacağı haberlerini hep yalanlıyor. Fakat Microsoft‘tan destek alarak yoluna devam eden devin, ileride satışı gündeme gelebilir.

:: Nokia sizce Lumia ailesiyle bu kötü gidişi durdurabilir mi?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abi Nokia benum tavsıyelerımu degerlendırsın kesonlıkle bırıncı olur bu sektörde 1 batarya 2 uygulama 3hotmail 5 fazla yaygın değil bir alternatif yol,mıcrosoft candır madam Bi yere sıkısdırabılırse 🙂 bunları yapsın gelsın abi yapsın desin artısı görecek ve yenı fıkırlerımı soyleyecem

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia’yi Microsoft alsın ismini de MicroPhone koysun. Windows Phone işletim sistemi muhteşem böylece hep yasasin.

 3. acer dedi ki:

  Android sevilecek bir platform değil bence ayrıca kullanıyorum da. Symbian dan iyidir ama wp ile yola çıkarken iki kez düşünmeliydi. Böylesine büyük bir potansiyeli varken şimdi rakiplerine göre pasif duruma düşmesi yanlış kararlar sonucu. Meego nun suçu neydi

  Bu işin içinden en karlı Microsoft çıktı.

 4. acer dedi ki:

  Android sevilecek bir platform değil bence ayrıca kullanıyorum da. Symbian dan iyidir ama wp ile yola çıkarken iki kez düşünmeliydi. Böylesine büyük bir potansiyeli varken şimdi rakiplerine göre pasif duruma düşmesi yanlış kararlar sonucu. Meego nun suçu neydi

  Bu işin içinden en karlı Microsoft çıktı.

 5. DJ.ON9 dedi ki:

  bence nokia firması ıyı kotu yoluna devam eder bi kaç yıl lumıa ruzgarını arkasına aldı çünkü. orta ve uzun vadede ise çalışmalarına ve wp8 platformuna vereceği tekno danışmanlık hizmeti ile kendi firmasının ar-ge ve yazılım uzmanlığı alanında ilerlemesini aynı hızla devam ettirirse hiçbirşey olmaz. ama herhangi bir satış işlemiolursa ki ——-inşallah olmaz— microsofttan yana kullanacaktır. çünkü android melezi bir firmaya şirket satmak nokianın Küllerine ihanettir Şuandaki android duruşunu düşündüğümüzde…

  birde şunu anlamıyorum. marketin kalitesini sadece sayı üstünlüğü olarak algılayan arkadaşlar var (genelde Fandroidçiler ). android ilk kullanıldığında apple’cıların sözlerinden içerlenen ve rencide olanların 5. yılın sonunda aynı muameleyi yeni doğan wp8 platformuna daha vahşice ve umarsızca yapması düşündürücü…
  burası bir kışla TERTİPCİLİK mi var da BİZİM HABERİMİZ YOK!!! bence markeeet KALİTESİ sayısal rakamdan çok uygulama kalitesi ile alakalı.

 6. DJ.ON9 dedi ki:

  bence nokia firması ıyı kotu yoluna devam eder bi kaç yıl lumıa ruzgarını arkasına aldı çünkü. orta ve uzun vadede ise çalışmalarına ve wp8 platformuna vereceği tekno danışmanlık hizmeti ile kendi firmasının ar-ge ve yazılım uzmanlığı alanında ilerlemesini aynı hızla devam ettirirse hiçbirşey olmaz. ama herhangi bir satış işlemiolursa ki ——-inşallah olmaz— microsofttan yana kullanacaktır. çünkü android melezi bir firmaya şirket satmak nokianın Küllerine ihanettir Şuandaki android duruşunu düşündüğümüzde…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir çınar daha yıkılıyor..
  Teknoloji çok çabuk gelişiyor buna ayak uyduramayanlarda batıyor. Bana sorarsanız Apple-Google-Samsung üçlüsü Nokia’dan ders çıkarmalı yoksa gün gelir bunlarda batar. Microsoft zaten Windows 8 ile kendini yok etmeye başladı bir ekosistem kurmaya çalışırken asıl işi olan Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarları hiçe saydı.Eğer Microsoft hatasından dönmez ise sonu aydı Nokia gibi olacak. Buda bu üçlüye ayrı bir örnek olmalıdır.

 8. mylife.my dedi ki:

  Microsoft’un alması daha hayırlı olur.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  satılsında kurtulalım şu beş para etmeyen ve yıllardır bu milletin kanını emen şu firmadan…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  nokia kendi kendini bitirdi.

 11. slipknot44 dedi ki:
 12. saltooo dedi ki:

  vayy nokıa yemin mi ettin andoid telefon da çıkar nolucak ki

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu tür magazinsel haberler prim yapıyor tabi. Nokia büyük bir çıkış yakalamışken bu tür haberlerle kullanıcılarda güvensizlik yaratılmaya çalışılıyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Her an herseye hazirlikli olmaniz lazim. Teknoloji, hacker ve site gobidir. Siten cok iyi gidebilir ama sekteye ugratan bir hacker her zaman vardir.

 15. kizanlik dedi ki:

  Nokia, hatalarından ders çıkarmayan bir şirket. En büyük hatası da “ürün çeşitlendirme” politikası. Son kullanıcıya sunduğu alternatif ürünlerinin sayısı ve fiyatları o kadar çok ki… Bu durum avantajlı görünse de AR-GE ve destek alanlarında büyük yük getiriyor.

  Tam WP7 ve WP8 ile bu hatasından döndüğünü düşünmeye başlamıştım ki o kadar çok WP7 ve WP8 telefon modeli ortaya çıkardı ki, takip etmek mümkün değil. Bu politikasından en kısa sürede vazgeçmeli. Ürün yelpazesini bir kaç model ile sınırlı tutmalı.

  Yazılıma odaklanmanın, kısa sürede şirketin batması anlamına geldiğini düşünüyorum. Diğer üreticiler kendi yazılımlarını üretiyor. Nokia, diğerlerinin üretemediği hangi yazılımı üretebiliyor ki donanım kısmını elden çıkarmayı düşünüyor?

  Umarım sadece iddiadır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia nın başına Microsoft’un eski yöneticisinin geçmesinden belliydi bugünlere geleceği. Bence microsoftun yahoo ve nokia yı alması kaçınılmaz. Tek beklediği piyasa değerlerinin düşmesi.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  NOKİA’YI TERK EDEN ANDROİD NANKÖRLER UTANSIN SEN DEVAM ET NOKİA KRAL ELBET GERİ DÖNÜŞÜ YAPAR.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  nokia almayın. varsa satın yoksa ortada kalırsınız…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  yeni trend budur… donanım ve yazılımın aynı firmadan çıkması… uyumluluk ve performans açısından kazanılanlar üretim maliyetini düşürmekte ve firmanın karlılığını artırmaktadır. bu durum sadece firmaya değil kullanıcıya da daha stabil ve daha performanslı cihazlar kullanma imkanı tanımaktadır. bakınız dertten kurtulmayan android ve son derece stabil çalışan iphone… bence Microsoft Nokia’yı almalı ve adam etmelidir.. çünkü ben iphone a rakip çıksın istiyorum… ki fiyatlar makul olsun… yoksa yakında herifçioğlu bizi vergiye bağlayacak bilesüz…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft’a satılsın Huawei olursa yazık olur.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  nokia batsın artık ya samsung ve android varken kim nokia alır. hem uygun fiyatlı samsung ve android.

 22. rohirrim dedi ki:

  bence bu durum google ve facebook’a örnek olmalı… gün gelecek bu iki devde bir şekilde arenadan silincek…

 23. Quickly dedi ki:

  Daha bir kaç sene önce cep telefonu piyasasını domine eden bir firmanın bugün bu halde olması teknolojinin ne kadar çabuk yön değiştirdiğini göstermekle birlikte bu değişime ayak uyduramayanların ismi ne olursa olsun tutunamayacaklarının çok açık bir göstergesidir Nokia ‘nın durumu.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia pimi çekilmiş bomba gibi, en son tutanın elinde patlayacak. Microsoft alırsa bu daha çabuk olur.

 25. kifodayi dedi ki:

  Bu güne kadar nokiadan başka telefon kullanmadım. Akıllı telefonlarında yanlış yaptı ama daha ucuza bundan daha iyisini alamazdım da. Fiyat/performans olarak bence nokia en iyisi. Popülerliğe bakarken bin lira üstünü verebilen insanların tercihleri konuşuluyor, 600lira ve altına bi bakalım, işte o zaman bence nokiadan daha iyisi yok. Verdiğim paranın hakkını hep verdi. İşletim sistemi ve store’u kötü diye alaşağı etmemek lazım bi şirketin adını.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Huaweiye satılmasın, hatta microsofta da satılmasın. Nokia bitti gitti ama özgünlüğünden hiç bir şey kaybetmedi. Hala taklit ediliyor. Nokia batmaz, söz konusu bile olmaz batması çünkü çok yönlü bir şirket. Başka bir amaç için satılırsa orasını bilemem. Ama nokia telefon bölümünü satarsa geriye nokia mokia kalmaz.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Bence çok sığ bakılıyor, bi galaxy yada i-phone ile yarışamadı diye piyasadan silinip gideceğini düşünmek çocukça. Anneannem bile nokia kullanıyor, ben akıllı olmayan telefon sınıfında nokianın üstüne tanımıyorum. Bu bile yeter bence.

 28. sebastiantr dedi ki:

  "Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir" değ***** />
  "Nokia, Huawei veya Microsoft’a Satılabilir"

 29. SDN Okuru dedi ki:

  nokia nasıl düzeltsin microsoft’un mağazasını?

 30. lokman686868 dedi ki:

  Şu magazayı düzeltse gerçekten win phone 8 çok güzel olcak rağbette artacak

 31. SDN Okuru dedi ki:

  nokia androide geçmedikçe iş yapmaz. hatta sürünür.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  MeeGo bırakıp Sam Amcaya umut bağlarsan Sam amcanın olursun. Windows phone satışları zaten kötü üstüne üstelik htc ve samsung da dişli modeller çıkarınca windows phone da nokia umduğunu bulamadı bulamıyacak. Birçok kişi Samsung Ativ s bekliyor. Lumia 920 takoz gibi 820 pahallı işletim sisteminin artısı yok eksisi çok. Lumia 820 fiyatı 1.200-1.250 bu fiyata onlarca android ve iphone 4 alternatifi olunca olmuyor tabi.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  ya arkadaş yazılım kısmına odaklanmak da ne demektir. nokia bildiğin sağlam bir donanım üreticisidir. elinde hangi işe yarar yazılım kalmış ki. bir inat uğruna koca nokiayı batırdılar. bari hiç değilse meraktan iki tane android model çıkarsaydınız ya.

 34. tahir40 dedi ki:

  Apple almasın da kim alırsa alsın… Adamlar ilk dokunmatik telefonu da üreten firma değil ama tipi benzeyen her telefon/tablet için önüne gelene patent davası açıyor. Nokianın cep telefonunun mucidi ve elinde bu konuda en çok patent tutan firma olduğu düşünülürse Nokia’nın patentlerini alırlarsa başka kimseye cep telefonu ürettirmezler…

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia ve Huawei microsofta satılabilir olması gerekmiyormu? yanlış başlık.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  nokia yazılıma niye odaklansın ki yazılımla microsoft ilgileniyor işte.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  hic zanetmiyorum dar bogazdan kurtulsun lumia larda kurtaramaz lumia cokmu iyi telefon sonucta nokia

" Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia, Huawei ve Microsoft’a Satılabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "