Okunma

Nokia Tabletlerde Ubuntu


24 Nisan 2008 Perşembe 21:00
Nokia Tabletlerde Ubuntu
Nokia’nın Trolltech’i satın alma girişimiyle birlikte, internet
tabletlerindeki Linux ile uyumlu S60 uygulamaları için bir işletim
sistemi tabanına ihtiyaç doğdu. Bu doğrultuda, kendisine sağlam bir taban seçmeyi düşünen Nokia, görünene göre ilerisi için kendi internet tableti ürünlerinde Ubuntu Linux dağıtımını kullanacak. Peki neden Linux? Bu konu da aslında tamamen Trolltech ile ilgili.

KDE’yi Bilir misiniz?

GNU/Linux camiasında yüksek oranda kullanılan KDE masaüstü sistemi, Nokia tarafından satın alınması gündemde olan Trolltech tarafından üretilmiş bir yazılım geliştirme arabirimiyle kodlanıyor. Qt isimli bu geliştirme arabirimi, KDE’nin bütün masaüstü yeteneklerini ve minik araçlar geliştirilmesini sağlıyor. Nokia’nın Trolltech’i almasındaki amaç, yeteneklerini KDE sisteminde gösteren Qt’nin gücünü Symbian işletim sisteminde kullanabilmek.

Etkileşim Her Şeydir

Nokia‘nın bir sonraki adımda yapmak istediği şey ise internet tabletleriyle gelişmiş cep telefonlarını birbirleriyle daha iyi iletişim kurar hâle getirmek. Aynı zamanda Qt yazılım geliştirme platformunun farklı işletim sistemlerine uyarlanması, daha fazla ve yaygın bri etkileşim imkânı sağlayacak. İşin güzel tarafı, Qt’nin kâr amaçlı kullanılmadığı sürece özgür bir lisansa sahip olması.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia Tabletlerde Ubuntu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Tabletlerde Ubuntu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Tabletlerde Ubuntu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "