Okunma

Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu?


12 Haziran 2016 Pazar 12:30
Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu?

Nokia’nın akıllı telefon sektöründeki eski konumunu kaybetmesi nedeniyle, şirketin mobil departmanında kötü günler geçirdiği biliniyordu.

Şimdiki iddialar ise Finlandiya merkezli şirketin akıllı telefon sektöründen çekilerek sanal gerçeklik ve sağlık sektörüne yöneleceği şeklinde.

Nokia akıllı telefon sektöründen çekilecek mi?

Maden mühendisi Frederik Idestam tarafından 1865 yılında bir orman sanayi işletmesi olarak kurulan Nokia, iki şirketle birleşmesinin ardından 1967 yılında şimdiki hali Nokia Corporation’ı almıştı.

Yıllar içerisinde ürettiği telefonlar ile teknoloji sektörünün dev şirketlerinden biri olan Nokia, son yıllarda sahip olduğu konumu kaybetmiş gözüküyordu.

Microsoft, 2014 yılında şirketin mobil bölümünü satın aldıktan sonra, piyasada dalgalanma yaratan Nokia, beklediği düzeye ulaşamadı.

Bu bağlamda Nokia’nın şirket politikasında değişikliklere gideceği iddiaları gündemi meşgul ediyordu. Yönetim kurulunda yapılacak değişikler, departman yenilikleri vb. iddiaları konuşulurken, Nokia’nın farklı bir sektörde yoluna devam edeceği ifade ediliyor.

16-06/11/nokia-sign-logo-1200x0.jpg

Nokia sanal gerçekliğe geçebilir

Nokia’nın, OZO adındaki 60 bin dolar değerindeki devasa sanal gerçeklik kamerası görüntülenmişti. Şirketin, çok şeyler beklediği OZO projesi, yansıtılan görüntülerle beklentileri arttırmıştı.

16-06/11/ozo-press-photo-shade-600x338.jpg

Nokia, büyük OZO projesi haricinde Disney ile sanal gerçeklik teknolojileri konusunda işbirliği içerisinde.

Nokia ile Disney’in sanal gerçeklik ile dijital medyayı bütünleştirmek suretiyle farklı bir alan yaratarak, istikrarlı başarıyı yakalama hedefini taşıdığı dile getiriliyordu.

Nokia’nın OZO kamerası ile Disney’in Looking Glass cihazlarının bu bağlamda teknolojide öncü rol üstleneceği belirtiliyor.

16-06/11/nokia_ozo_1.jpg

Sanal gerçeklik teknolojileri konusunda Facebook, Google ya da Oculus gibi şirketlerle işbirliğine gidebileceğini açıklayan Nokia, kendi VR cihazını üretip üretmeyeceği sorularını ise yanıtsız bırakmıştı.

Nokia sağlık sektöründe de yer almaya hazırlanıyor

Şirketin gelecek süreçte odağına alacağı bir başka konu ise sağlık olacak gibi gözüküyor.

Artan sağlıklı beslenme eğilimleri, spor yönelimleri Nokia’nın dikkatini çekmiş olacak ki; şirket akıllı fitness bilekleri vb. cihaz üretiminde harekete geçmeye hazırlanıyor.

Nokia bu uğurda Fransa merkezli Withings şirketini satın alarak, merkez üssü Microsoft’a ait olan bir laboratuvarda çalışmalarını yürüttüğü Digital Trends’deki haberde yer aldı.

Nokia’nın söz konusu laboratuvarda akıllı fitness bileklikleri gibi sporcu rutinini takip edecek giyilebilir teknoloji ürünleri üretmesi bekleniyor.

16-06/11/withings.jpg

Nokia’nın sanal gerçeklik ve sağlık sektörüne yönelimleri sonucunda, akıllı telefon sektörünü geri plana atacağı ya da sektörden tamamen çekileceği iddiaları kulislerde konuşuluyor durumda.

Nokia’nın şirket genel politikasında değişikliğe gidip gitmeyeceği bilinmez; fakat belirgin strateji değişiklikler yapmasının şirketin lehine sonuçlanabilecek durumlara yol açabileceğini söyleyebiliriz.

:: Nokia’nın akıllı telefon sektöründen çekilebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia 3310 Edge çıkarın olsun bitsin işte.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bencede ama kımse nokıa ya yonelmeyecek!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni yıl ile Nokia dan bir atak bekliyorum bence 2017 yılı için Nokia yeni bişeyler yapacak lumia serisinde n farklı yenilikler olacaktır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni yıl ile Nokia dan bir atak bekliyorum bence 2017 yılı için Nokia yeni bişeyler yapacak lumai serisinden farklı yenilikler olacaktır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kalbimizdesin Nokia tekrar piyasaya dön android telefon çıkar bak gör ozaman satışları

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Cokgüzel.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sen unutulmassin nokia ….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia yaşıyomuydu ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yeminle üzüldüm. Valla üzüldüm billa üzüldüm …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  zateb telefonumu vardı bu saatten sonrada işlemezdi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Fin hükümeti Microsoft'a bu kadar kızgınken böyle bir şey söz konusu olamaz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Daha girmediki

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia dan bu saat den sonra hicbir şey olmaz boşuna umud etmeyin

" Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Telefon Sektöründen Çekiliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "