Okunma

Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor


28 Ocak 2008 Pazartesi 22:00
Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor
Nokia, Symbian için geliştirdiği yazılımları geniş bir tabana yaymayı planlıyor olacak ki, yazılım geliştirme ortamı üreticisi olan Trolltech‘i satın almayı hedefliyor. Trolltech’in en bilinen çalışması ise Qt adlı bir yazılım geliştirme ortamı. Belki birçok okurumuz Qt dediğimizde pek bir şey anımsamayacaktır; fakat Linux’un en popüler masaüstü ortamlarından birisi olan KDE‘nin geliştirildiği platform dersek, daha somut bir şeyler akıllarda canlanabilir.
Trolltech, Qt yazılım geliştirme arabirimini KDE ve benzeri projelerde kullanılmak için çeşitli şartlarla GPL‘e tabi olarak yayınlamış ve özgür yazılımın kendi geliştirme ortamıyla geliştirilmesinin devamını sağlamıştı. Akla, ilk başta, Nokia’nın bu konuda ne yapacağı geliyor. Tahminler ve gelen sinyallere göre, Nokia bu konuda özgür yazılımı desteklemeye devam edecek ve Trolltech‘in sahibi olursa da Qt, KDE dahil tüm diğer özgür yazılım projelerinde kullanılmaya devam edecek.

Bilgi için: Trolltech
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nokia telefonlarla tam uyumlu kde programları yolda diyebiliriz bu tip projeler bence 3-5 ay sonra depolarda yer alır

" Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia, Trolltech’i Satın Alıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "