Okunma

Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek!


28 Şubat 2018 Çarşamba 05:00
Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek!

Alman yeni uzay şirketi PTScientists, Ay’ın yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapmak için bir uydu göndermeyi planlıyordu. Şirket, hem Ay yüzeyini keşfedecek hem de 2019’da Apollo 17 iniş bölgesine geri dönecek olan bu uyduyu üretmek için Audi ile ortaklık kurmuştu. Şimdi ise şirket, Ay’a 4G teknolojisini götürmek için Vodafone ve Nokia ile ortaklık kurdu.

Ay’a 4G geliyor!

Vodafone‘un baz istasyonu, çeşitli Ay manzaralarının HD videolarını ve fotoğraflarını toplayan operatörlerle iletişim kurarak, 4G ağı ile, 1800 MHz frekans bandı üzerinden verileri, Berlin‘deki PTScientists’e bağlanacak olan Özgür İniş ve Seyrüsefer Modülü’ne (ALINA) gönderecek.

Nokia ise konuyla ilgili, toplamda bir kilogramdan daha hafif ağırlığa sahip, Uzay’da kullanılabilecek bir ağ cihazı üretiyor.

4G, eskiden kullanılan analog radyolardan daha verimli bir şekilde, ALINA istasyonu arasında daha büyük miktarda veri aktarılmasına izin vererek Ay hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olacak.

Nokia, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Vodafone tarafından teknoloji ortağı seçilmekten memnuniyet duyduklarını belirtmenin yanı sıra, bu birlikteliğin Uzay-Dereceli teknolojilerin gelişmesine öncü olacağını ve gelecek için açılmış önemli somut adımlardan biri olduğunu söyledi. Ayrıca, 4G‘nin, akademik, endüstri ve eğitim kurumlarının Ay’da araştırma yapmak için gerekli iletişim altyapısını geliştirmesine yardımcı olacağınıda söyleyen Nokia yetkilileri, 2019 yılında Ay yüzeyinde 4G kullanılmaya başlanacak dedi.

:: Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek!”

 1. Kerim dedi ki:

  Yazik paralara.

 2. ebrar karaca dedi ki:

  Dünyada telefonları ve sinyal güçleri çok iyi olduğu için aya da el atacaklar 🙂

 3. Cihan Korkmaz dedi ki:

  Ay’dan önce Afyon a getireydiniz 4g yi. kb ile indiriyoruz. Telefonum op 5

 4. Bera dedi ki:

  adamlar türkiye ye 4g getirsinler ay a istemez ulan şehir merkezinde bile 3 4 gb hızla bağlanıyoruz

" Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia ve Vodafone Ay’a 4G getirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "