Okunma

Nokia World 2008’den Canlı Yayın


02 Aralık 2008 Salı 07:57
Nokia World 2008’den Canlı Yayın

Nokia, şu sıralarda düzenlediği Nokia World toplantısıyla, kendisini son kullanıcı ve teknoloji tutkunlarına anlatıyor. Nokia’nın üst seviye yöneticilerinin konuşacağı toplantıyı sizin için takip ediyoruz. Nokia World 2008 toplantısı Barselona’da yapılıyor. Nokia’nın taşınabilirlik kavramına bakışını, yeni teknolojileri ve kullanıcıya yönelik yapılanmasını anlatacağı toplantı iki gün sürecek.

Adım Adım Nokia World 2008

:: Açılış Yapıldı, ajanda aktarıldı.

:: Nokia’nın başkanı Olli-Pekka Kallasvuo konuşmasına başladı.

:: “Farklı kaynaklardan gelen bilgiler bir araya geliyor ve ortaya sizin her istediğinizi bilen bir aygıt çıkıyor.”

:: “Gezerken tarihi bir yapı gördünüz. Nokia’nızı bu binaya doğru yönelttiğinizde telefonunuz anında size bu yapıyla ilgili bilgiyi internetten alarak veriyor”.

:: “6 milyondan fazla kişi Nokia Maps’i indirdi”

:: Nokia Maps için yeni üç boyutlu haritalar ve uydu görüntüsü özelliği geliyor. Yollardaki hız sınırlarını, hava tahminleri ve daha birçok şey de Nokia Maps’te olacak. Bu gelişmişharita hizmetini sağlayan da Nokia tarafından satın alınan Navteq olacak.

:: “Dünyanın %75’i henüz e-postayla tanışmadı. Bu insanların çoğunun e-postayla tanışması bir bilgisayarla değil bir cep telefonuyla olacak”

:: Nokia Messaging duyuruldu. SMS ve e-postayı bir aaraya getiren yeni bir hizmet. Bu yazılım Nokia’nın Ovi sistemiyle birlikte çalışacak.

:: “Symbian sektördeki en gelişmiş ve olgun işletim sistemidir. üzerinde iki milyon geliştirici yazılım üretmek için çalışmaktadır”

:: Nokia’nın Başkan Yardımcısı Annsi Vanjok sahnede. Bazı önemli açıklamalar yapacak ve tahminen N97’den bahsedecek.

:: “N95’i iki yıl önce piyasaya sürdük ve 15 milyon tane sattık.”

:: N97tanıtımı için giriş yapılıyor: Çok geniş bir ekran, 16:9 oranında dokunmatik bir ekran ve size tepki veriyor (tactile feedback). Gelişmiş bir kamerası var ve ayrı bir fotoğraf makinesi gibi çalışıyor. 30 k/s video çekebiliyor. 64 GB depolama alanı. GPS var.

:: N97’nin ana ekranında birçok küçük programcık (widget) mevcut ve bunları istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Sanırız bu özellik eski Trolltech yeni Qt’nin satın alınmasıyla Symbian’ın üzerine eklenen yeni nesil uygulamalarla mümkün olmuş olabilir.

:: Nokia Maps arkadaşlarınızın nenrede olduğunu size gösterebilecek. Bunun için Ovi üzerinden arkadaşlarınızı yönetebileceğiniz bir sistem de olacak. Yer bilgisini paylaşanların yerini haritada görebileceksiniz.

:: “Nokia dünyadaki herşeyi koordine edecek, sadece bir harita ile.”

:: Nokia, bu üründe bir de tam klavye eklemiş durumda. Kapak kayıyor ve karşınıza bir klavye çıkıyor.

:: Nokia, Android G1’in her türlü özelliğini çok daha öteye götürerek ciddi bir cevap veriyor. Satış fiyatı 550 Euro olacak. 2009’un ilk yarısında bütün Ovi hizmetlerini de barındırarak piyasaya çıkacak.

Gün içinde Nokia World 2008‘i izlemeye devam edeceğiz.

:: Ovi hizmetlerini ne zaman diğer telefonlarda göreceğiz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia World 2008’den Canlı Yayın”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok spastik

" Nokia World 2008’den Canlı Yayın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia World 2008’den Canlı Yayın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia World 2008’den Canlı Yayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "