Okunma

Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem


08 Mart 2010 Pazartesi 14:14
Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde şarj problemi özellikle akıllı telefonlar için ciddi bir sorun. GPS, Wi-Fi gibi ciddi şarj tüketimine sebep olan özelliklerin yanında güçlü donanımlar, telefonların şarj adaptörlerine hemen her gün bağlanması ihtiyacını doğuruyor. Kullanıcıların, telefonlarının yeteneklerini özgürce kullanabilmesini kısıtlayan bu olumsuz durum üzerinde en fazla çalışma yapan firmalarından birisi de dünyanın lider mobil üreticilerinden Nokia.

Daha önce kablosuz şarj olabilme, mobil cihazların hareketlerinden göre ve radyo dalgalarını kullanarak elektrik ihtiyacını karşılama gibi çalışmalar yapan Nokia, bu çalışmalarını son kullanıcıya sunulabilecek düzeye getirmeyi henüz başaramadı. Ancak Finlandiyalı üreticinin patentini aldığı yeni bir teknoloji mobil dünyada ciddi bir değişim yaratabilir.

Aslında çok da yeni olmayan bu teknolojinin adı Piezoelektrik. Sistem, kristal yapılı malzemelerin mekanik stres sonucunda ortaya çıkardıkları elektrik yaratma potansiyeli olarak ifade ediliyor. Nokia, bunu kendi üslubunca yorumlayarak mobil cihazlarda kullanılabilir hale getirmeye çalışmış. “Piezoelectric Kinetic Energy Harvester” adı verilen cihaz, bir kinetik kol mantığında çalışarak ihtiyaç duyulan enerjiyi elde etmeye çalışıyor.

Henüz sistemin detaylarına dair çok fazla bilgi mevcut değil. Ancak Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırımlar yapan Nokia’nın yakın zamanda şarj sorununu kökten çözebilmiş bir teknolojiyi kullanıcılarına sunabilmek için oldukça istekli olduğu biliniyor.

:: Mobil cihaz üreticilerinin şarj konusunda artık yeni birşeyler yapması gerektiğini düşünüyor musunuz?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan Şarj Konusunda Yeni Dönem ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "