Okunma

Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi


09 Ocak 2017 Pazartesi 06:00
Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi

Amazon’un Echo’suyla başlayan akıllı ev asistanları akımında Google’dan sonra şimdi de Nokia kendi ürünüyle boy gösterebilir.

152 yaşındaki Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, Çin’de piyasaya çıkacak yeni Android telefonu Nokia 6’yı henüz duyurmuşken, şimdi de Avrupa’da yaptığı patent başvurusu ile gündeme geldi.

17-01/09/viki.png

Viki isimli bir dijital asistan için patent başvurusu yapan Nokia’nın sesle komuta edilebilen, kullanıcıyla sohbet edebilen, internete bağlı, yapay zeka sahibi, akıllı ev teknolojileriyle entegre bir dijital asistan üretmek üzere olduğu anlaşıldı.

Ayrıca Nokia’nın Viki’yi, Appe’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı gibi, yeni Nokia telefonlarına yerleştirmesi bekleniyor.

Viki isminin ‘Wikipedia’yı çağrıştırması nedeniyle, bu dijital asistanın Nokia telefonlarında, her türlü bilgiye ve detaya ulaşmak için bir sesli asistan olarak hizmet vereceği düşünülüyor.

Yapay zekaların savaşına hazırlanıyoruz

Böylece piyasada Siri, Cortana, Amazon Alexa ve Google Asistant yazılımlarına bir rakip daha katılmış olacak. 

CES 2017’de de örneklerini fazlaca gördüğümüz üzere, yapay zekalı dijital asistanlar, yeni nesil dijital ürünlerdeki en önemli yazılım bileşeni olarak karşımıza çıkıyor.

LG’nin buzdolaplarına ve televizyonlarına, Huawei’nin telefonlarına, Ford’un ve Volkswagen’in otomobillerine Alexa’yı entegre etmesi gibi, 2017 boyunca diğer firmaların yapay zeka yazılımlarının da çeşitli dijital ürünlerin içine yerleşeceği tahmin ediliyor. 

Nokia’nın da, daha önce Android’in yükselişine kayıtsız kalarak yaptığı hatayı tekrar etmeyerek bu yeni rekabet alanında önceden var olmak üzere hazırlık yaptığı anlaşılıyor.

:: Yapay zekanın hayatımıza hızla girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  beni sevmiyor musunuz 🙁 benim yorumlarım niye gözükmüyor hiç iki üç eleştirdik diye banladınız mı yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tünitak son kozunu oynamadı henüz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  He nokia he

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba ben Nokia , mekanın sahibiyim …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Cortana varken çok gereksiz bir hamle olur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia ortalığı alt üst edecek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok vikings leri çağrıştırıyor kuzey ülkesi kuruluş sonuçta

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi hakalım dev

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia yavaş yavaş geri dönüyor. Tekrar eski günlerine döneceğine inanıyorum. Sadece zaman gerekiyor. Umarım Android'in değerini anlamıştır artık sevgili Finlandiyalılar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kişisel verilerimi koruyan her şirketi desteklerim. Zaten para vererek satın aldığımız cihazlar üzerinden birde kişisel verilerimizi satarak ekstra ekstra para çalan zorba şirketlere hayır.

" Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan şimdi de Viki sürprizi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "