Okunma

Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu?


04 Kasım 2016 Cuma 06:30
Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu?

Samsung Galaxy Note 7 akıllı telefonlarda yaşanan büyük sorun ve ardından 2,5 milyondan fazla cihazın piyasadan çekilmesinin Qualcomm’u da yakından ilgilendirdiği söyleniyor.

Qualcomm ikilemde

Samsung tarafından Galaxy Note 7 için verilen siparişlerin iptali sonucunda Qualcomm’un da darbe almış olabileceği ifade ediliyor. Yerinin Qualcomm tarafından da kolayca doldurulamayacağı söylenilen pazar açığının ne kadara mâl olduğu hakkında rakamsal bir tahmin ise bulunmuyor.

Qualcomm başkan yardımcısı Cristiano Amon, pazardaki açığı farklı üreticilerin kapatabileceği belirtirken, Galaxy Note 7’ye veda eden kullanıcıların Android akıllı telefonlar almaya devam edeceğini ve üst seviye model pazarında Qualcomm’un halen güçlü pozisyonda olduğunu ifade ediyor. Bu anlamda Android ekosisteminin kendi içerisinde açığı telafi edecek güçte olduğu sonucu çıkarılabilir.

16-11/03/note7q02.jpg

Ayrıca, sadece Samsung’un faydalandığı Exynos 8890 çipinden gücünü alan Galaxy Note 7’lerin iptalinin Qualcomm’un oldukça işine yaramış bile olabileceği ve pazar payını arttırdığı söyleniyor. Malum, Qualcomm Snapdragon 820 ve Snapdragon 821 tercih etmeyen cihaz üreticisi oldukça az.

Qualcomm’un Galaxy Note 7’nin iptali ile yaşadığı sorunlara karşı iyi bir şekilde konumlandığı görülürken, detaylar ise asıl şirketin yıllık raporunda kendini gösterecek. Yani Galaxy Note 7’nin piyasada oluşturduğu karmaşa Qualcomm’u biraz sarsmış sayılabilir.

Diğer taraftan Samsung’un marka olarak ciddi anlamda zarar gördüğü ve Exynos çip pazarındaki payının düştüğünün altı çiziliyor.

Bakalım hem Samsung hem de Qualcomm’un pazarda yaşadığı bu değişimler nasıl raporlar ortaya çıkmasını sağlayacak?

:: Sizce, Samsung’un Galaxy Note 7 ile yaşattığı sorunlar Android ekosistemine ne kadar zarar verdi?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar 830 licihaz var sadece note7mipatliyo

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Note 7lerin patlamasının nedeni Snapdragon çipsetler olabilir. Bildirim kadarıyla Note 7 patlama haberleri hep Snapdragon işlemcili modelin satıldığı ülkelerden geliyordu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Snapdragondan şaşma android alıyorsan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlar

" Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Note 7 olayı Qualcomm’u mu vurdu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "