Okunma

Notepad2


30 Haziran 2005 Perşembe 21:00
Notepad2

Notpad2, GNU GPL lisansıyla dağıtılan bir özgür yazılım ve bir çok işinizde Not Defteri’nin yerine geçebilecek yeteneklere sahip.

Notepad2, temel olarak en önemli işlev olarak metin içindeki etiketleri renklendirme özelliğine sahip. İşin daha güzel yanı, içinde kodlar için bir çok şablon bulunuyor ve siz dosyayı açtığınızda renklendirmeyi dosya uzantısına göre otomatik yapıyor. Uzantısı düz metin olan (txt) bir dosyayı açtıktan sonra isterseniz siz bir şablona göre renklendirme yapabilirsiniz.

C/C++ Kaynak Kodu.
Notepad2 bir çok kodlama türünü tanıyor. ANSI, Unicode türevleri ve UTF-8 biçimleri dosyalar üzerine en uygun şekilde niteliklerini bozmadan düzenleme yapmanıza imkân veriyor. Ayrıca satırları numaralandırma özelliği de kodlar içinde gezerken çok işe yarıyor. Örneğin içerik yönetim sistemlerindeki kodlarla oynuyorsanız ve satır numarası belli bir hata aldıysanız hatayı bulup düzeltmek çok kolay olacaktır.


Saydamlık özelliği açıkken arka plandaki metin görüntüsü.

Bunun yanında Notepad2’yle çalışırken metin içine işaretler (hatırlatma noktaları) koyup bu işaretler arasında gezinme imkanınız da var. Bu iş için klavyeden CTRL+F2 yaparak satırları işaretleyebilir, F2 ile de bir sonraki noktaya gidebilirsiniz.

Sözdizimlerini buradan düzenleyebilirsiniz.

Bunların haricinde, Notepad2 metin düzenlemekle ilgili bir çok kısayola sahip. Notepad2’yi İngilizce olarak veya Türkçe olarak indirebilirsiniz. GNU GPL ile dağıtıldığı için açık olan kaynak kodlarına da buradan erişebilrisiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Notepad2”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Teşekkürler.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    güzel olmuş..en azından sıdanlıktan kurtuluruz

" Notepad2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Notepad2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Notepad2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "