Okunma

NSA: Biz Masumuz


14 Mart 2014 Cuma 16:00
NSA: Biz Masumuz

NSA’in yasa dışı, yetki alanının dışındaki etkinliklerine ilişkin söylentiler, Edward Snowden’dan alınan bilgilere dayanarak yeniden ortaya çıkmıştı.

Snowden’ın bilgileri sızdırdığı ilk gazeteci olan Glen Greenwald, yeni girişimi olan The Intercept’te yeni bir haber yayınladı. Habere göre NSA’in “Turbine” kod adlı girişimi, tüm dünyadaki kullanıcıları etkileyecek.


Zuckerberg Kızgın

Haberde söylenene göre NSA, yeni bir bot ağı yaratıp bilgileri filtreleyebilmek için yeni bir zararlı yazılım geliştiriyor. Hatta bu zararlı yazılım ağı kendini gizleyerek sahte bir Facebook sunucusu gibi çalışıyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu iddiaları ciddiye alıyor. Zuckerberg, Facebook’ta paylaştığı bir gönderide Amerikan hükümetinin takip etkinliklerinden hoşlanmadığını belirtmiş ve Başkan Obama’yı aradığını söylemişti.

“Amerikan hükümeti internetin öncüsü olmalı, internet için bir tehlike değil.” diyen Zuckerberg, “Ne yaptıkları konusunda açık konuşmadıkları takdirde insanlar en kötü ihtimallere inanacaklardır.” dedi.


NSA’in açıklaması…


Hepsi yalan!

NSA, yaptığı açıklamada zararlı yazılım planlarını tamamen yalanladı ve yaptığı eylemleri savundu. Açıklama, şöyle geldi:

“NSA, teknik imkanlarını yalnızca adil ve uygun yabancı istihbarat eylemlerini desteklemek amacıyla kullanmaktadır ve bu eylemlerin hepsi, kendi yetki mertebelerine uygun olarak gerçekleştirilir. NSA teknik imkanlarını Amerikan internet sitelerini ele geçirmek için kullanmaz. NSA, küresel internet hizmetlerinin hiçbir kullanıcısını yasal yetki almadığı sürece hedef almaz. Adil olmayan bilgisayar ele geçirme operasyonları haberlerinin hepsi yalandır.

Bu açıklama dikkat edilmesi gereken şey, NSA’in teknik imkanlarının olduğunu reddetmemesi. NSA’in bilgi toplamak için kendi geliştirdiği ve büyük tartışmalar yaratan PRISM sistemini adil bulduğunu da söylemek gerek.

Turbine bot ağının büyüklüğü ise belli değil. AccessData’dan Lucas Zaichowsky, Snowden’ın sızdırdığı bilgilere göre 85 bin – 100 bin sistemin Turbine’in bir parçası olduğunu söyledi.

“Bu çok büyük bir bot ağı, keşfedilmemesi beni oldukça şaşırttı.” diyen Zaichkowsky, “Belki de bilinen bir bot ağı, NSA’e aittir.” diye ekledi.


::
NSA hepimizi takip ediyor mu?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “NSA: Biz Masumuz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Flappybird tarzı bir oyun birşey çıkarırlar. Tüm salaklar da indirir oyunu. Kimse anlamadan telefonuna pcsine heryere yükler. Kefal çok nasıl olsa. NSA NSA derken nasıl olsa oluyor bakınız…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  NSA 0 suçludur… derhal kapatılmalı…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de başkan obiyamana 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi biz de yedik. İran nükleer programını durdurmak için yapılan Stuxnet virüs dünyasında yeni bi devir açmıştır. Onlarca merkezle haberleştiği Kaspersky tarafından tespit edildi. Tüm bunları biz yapmıyoz heralde.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  buna da montaj derler kesin. kim suçluyum dediki

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanında da bi yerlere barış demokrasi götürüyorlardı ondan sonra ne oldu herkes biliyor. O yüzden istedikleri kadar masumuz desinler bilmem anlatabildim mi.

 7. Ahbârî dedi ki:

  rusyada baya bi siteyi engellemiş. gene iyi miyiz neyiz bu konuda

 8. edox dedi ki:

  Istedikleri kadar yalanlasinlar, ne mal olduklarini cümle alem biliyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Zuckerberg gerçekten güzel konuşmuş.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  He biz de yedik. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  herkes masumum diyor zaten : )

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he kesin masumlardır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bir kimsenin masup olup olmadığı ile bir alakası yok, elbette herkesin hatası vardır ama milletin doğal olarak olan hataları masum olmadığını göstermez. Her neyse, onun haricinde; bence bu haberler yapılıyor ki biz Amerika’nın bu marifetlerine alıştırılalım. Bir nevi ters etki yani, şöyle:amerika her şeyi dinliyor diye haber yapılacak sonra bu haberler çoğaltılacak sonrada alıştırılacak. Al sana çapraz bağlantı.

 14. ConfickerBelasi dedi ki:

  hiç kimse masum değildir elbet bişeyi çıkar…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  hadi len

" NSA: Biz Masumuz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NSA: Biz Masumuz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NSA: Biz Masumuz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "