Okunma

NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti!


25 Nisan 2019 Perşembe 23:00
NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti!

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Beyaz Saray’a bir dilekçe sundu. Dilekçeye göre ajans, telefon verilerinin toplu olarak izlenmesini durdurmak istiyor. NSA, kişisel veri toplama uygulamasının çok zor olduğunu belirtiyor.

NSA, kişisel veri toplama konusunda isteksiz! Donald Trump ne diyecek?

Kaynaklara göre NSA, artık insanların verilerini toplu olarak izlemek istemiyor. Buna neden olarak ise bunu yapmanın çok zor olduğunu gösteriyor.

Beyaz Saray ya da ABD Başkanı Donald Trump ise konuya henüz bir cevap vermiş değil. Beyaz Saray verilerin toplanıp toplanmayacağının kararını verecek olan nihai kurum olarak gösteriliyor. Programın sona erdirilip erdirilmeyeceğine Beyaz Saray içerisinde bulunan “Bölüm 215” adlı özel birim karar verecek.

Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın söz konusu birimi kapatmak istediğine dair haberler aslında Ocak ayında bir raporda ortaya çıkmış, ancak herhangi bir şekilde doğrulanamamıştı.

Beyaz Saray azınlık lideri Kevin McCarthy’de konuya değinmiş ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı konu hakkında zorladığını belirtmişti. Fakat Donald Trump, bu birimin kapanmasını istemiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin insanların telefonlarının verilerini topladığı ilk olarak Snowden tarafından 6 yıl önce ortaya çıkarılmıştı. ABD yetkilileri önce olayı yalanlamış, bir süre sonra ise kabul etmişti.

Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın elinde milyonlarca petabayt veri olduğu tahmin ediliyor. Bu verilerin artık toplayamayacak kadar büyük ve maliyetli olması sebebiyle de NSA’ın programdan vazgeçmek istediği belirtiliyor.

Fakat Ulusal Güvenlik Ajansı, kişiye özel veri toplamaya devam edebilecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Verilerimizin bu kadar aleni bir şekilde toplanması normal mi? NSA sizce gerçekten vazgeçmek istiyor mu? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ABD sömürüçü bir ölke bunlar hertürlü hilekarlık yaparlar yüzüne Güler kuyusunu kazar bunlar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Demek HDD ve SSD alacak paraları kalmadı malum çok pahalı sesleri kaydedecek yer kalmadı 😂

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hic inandirici degil yeni bir yöntem bulmuşlardır o yuzden taktik degismistir

 4. Anonim dedi ki:

  Artık veri toplamıyoz, hadi siz rahat rahat yazışın, konuşun: vallaha bak 😀

 5. Anonim dedi ki:

  Amerika terorist bir ulke and kabadayi, her illegal sey beklenir.

" NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "