Okunma

NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir


12 Ocak 2020 Pazar 18:08
NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir

CES 2020 kapsamında iş ortakları ile tanıtımlarını yapan NVIDIA, yeni ekran kartları hakkında bir bilgi vermemişti. Önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen NVIDIA Ampere ekran kartları, beklenenden erken gelebilir. 7 nm üretim sürecinde geçecek kartlar, Turing mimarili kartlara kıyasla yüzde 50 daha fazla performans sunmayı hedefliyor.

NVIDIA Ampere ekran kartları GTC 2020’de tanıtılabilir

GPU Technology Conference olarak bilenen GTC, NVIDIA’nın düzenlediği bir konferans. Genelde yeni oyun teknolojilerini tanıtan NVIDIA, kaynaklara göre bu sefer ekran kartlarını tanıtabilir. Henüz TSMC‘den bir haber gelmemiş olsa da, yeni kartların 7 nm üretim sürecinden geçmesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda NVIDIA CEO’su Jensen Huang, TSMC ile yapılan ortaklıklardan memnun kaldığını ve bu ortaklığı geliştireceklerini belirtmişti. Ancak 7 nm süreci Samsung ile birlikte de geliştirilebilir.

NVIDIA Ampere ekran kartları, Turing mimarili kartlara kıyasla yüzde 50 daha fazla performans sunmayı hedefliyor. Ayrıca watt başına düşen güç oranında da büyük geliştirmeler söz konusu. Ancak çok küçük bir ihtimal olsa da, NVIDIA 7 nm üretime geçmek yerine olan üretim sürecini geliştirmeyi tercih edebilir. TSMC ve Samsung cephelerinden bir açıklama yapılmaması da, akıllara bu durumu getirmiş durumda. NVIDIA tanıtım ve özelliklik konularını gizli tutmakta oldukça başarılı şirket. O yüzden resmi açıklama yapılana kadar beklemekte fayda var.

NVIDIA Ampere ekran kartları, ilk olarak EEC sertifikaları sonucu sızdırıldı. Ancak o zamandan beri herhangi bir detay verilmedi. NVIDIA’nın CES 2020 kapsamında da hiçbir detay vermemesi, kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşturuyor. TSMC ile NVIDIA arasındaki ortaklık uzun zamana dayansa da, Samsung’un EUV çözümü bu ortaklığı bozabilir. TSMC’nin 7 nm üretim süreci EUV desteğine sahip değil. Ancak Samsung bu noktada hem daha düşük fiyatlandırma sunuyor hem de EUV desteğine sahip.

Aşırı ultraviyole litografi (EUV) teknolojisi, Samsung’un 2019 yılında 7 nm Exynos 9825 için geliştirdiği bir yöntem. Bu teknoloji sayesinde yarı iletkenler için ayrılan alan daha az yer kaplarken, güç tüketimi de normal 7 nm üretime kıyasla daha dengeli oluyor. NVIDIA’nın hangi firmayı seçeceği hakkında bir bilgi olmasa da, kartların 22 Mart tarihinde başlayan GTC 2020 ile tanıtılması bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir”

  1. Anonim dedi ki:

    Aldığımız 2080 Ti ne olacak elimizde patladı !!!

    1. Anonim dedi ki:

      Buda Samsung gibi oldu

" NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "