Okunma

Nvidia CPU İşine Giriyor


28 Mart 2009 Cumartesi 13:35
Nvidia CPU İşine Giriyor

Bilenler bilir. Nvidia, mart ayı başında 2 yıl içinde hazır olması planlanan bir x86 işlemcisinin duyurusunu yaptı. Bu duyuruda, geliştirilecek olan işlemci hakkında hiç bir bilgi verilmedi. Hatta bahsi geçen bu işlemcinin kendi üretimi olup olmadığı, bunun için bir firmanın satın alınıp alınmayacağı bile söylenmedi. Bilinen tek şey Nvidia’nın bu konuda çok ciddi olması.

Bugün aldığımız bir habere göre Nvidia’nın bu konuda gerçekten ciddi olduğunu bir kes daha gördük. Söylentilere göre, Nvidia tanesi 0,2 ile 0,26 Euro arasında değişen Via’nın hisse senetlerini almaya planlıyor. Öyle ki, işlemci üretimi konusunda kendisini ispatlamış Via’dan, tam 300 milyon adet hisse almak istiyor.

 

Nvida, X86 tabanlı bir işlemci üretmek istiyor.

 

Böyle bir adım Nvidia’yı inanılmaz derecede ileriye götüreceği kesin. Nvidia, sözü geçen işlemcinin burada tasarlayıp geliştireceği varsayılabilir. Fakat bu iş bu kadar kolay değil. Bu büyüklükteki bir alım için Via’nın hisse senedi sahiplerinin buluşup satış için oylama yapmaları gerekiyor. Bu buluşma Haziran ayından önce olmayacağını biliyoruz. Kaldı ki Via’nın bu plan’a nasıl baktığı da meçhul.

:: Sizce, Nvidia bu işin altından kalkabilecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Nvidia CPU İşine Giriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Intel, nVidia’yı mecbur bıraktı. Çünkü, örnek olarak, Atom işlemcileri için nVidia’nın yongaseti satması mümkün değil. Zira, Intel, Atom işlemcisini 945GSE Express chipset ile beraber satıyor! Atom’u ve yanında chipseti de alan bir üretici neden bir de nVidia’nın chipseti için masraf etsin ki?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    valla ekran kartları çok sağlam ilemci işindede çok iyi bir iş yapabilirler

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Desene yakında “2,88 Ghz nVıdıa” görcez 😀

" Nvidia CPU İşine Giriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia CPU İşine Giriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia CPU İşine Giriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "