Okunma

NVIDIA Fermi’yi Tanıttı


01 Ekim 2009 Perşembe 12:20
NVIDIA Fermi’yi Tanıttı

NVIDIA, dün akşam düzenlediği GPU Technology Conference‘da GT300 adıyla bilinen Fermi kod adlı (isim ilk nükleer reaktörü yapan Enrico Fermi’den geliyor) yeni grafik işlemci mimarisini tüm dünyaya tanıttı. Tanıtımı bizzat NVIDIA CEO’su Jen Hsung Huang tarafından yapılan yeni grafik yongasının şirketin 2006‘da piyasaya sürdüğü G80‘den bu yana grafik yongalarında yaptığı en büyük mimari değişikliğe sahip olduğu belirtiliyor.

Jen Hsung Huang Fermi’yi tanıtırken

AMD‘nin DirectX 11 destekli HD 5800 serisini piyasaya çıkarmasından sora gözler NVIDIA‘ya çevrilmiş ve şirketin AMD’ye nasıl cevap vereceği merakla beklenir olmuştu. Özellikle HD 5870‘in gösterdiği performans NVIDIA‘nın yeni nesilde geride kalabileceği söylentilerinin çıkmasına neden olmuştu. Ancak dün yapılan tanıtımda NVIDIA‘nın özellikle teknoloji anlamında olaya çok farklı yaklaştığı ortaya çıktı.

Temel özellikler neler?

Fermi GPU mimarisi önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacak olan GeForce, Quadro ve Tesla modellerinde kullanılacak. 40 nm‘lik Fermi yongaları tam tamına 3 milyar transistorü bünyesinde barındıracak. 384-bit‘lik bellek arayüzüne sahip olacak olan Fermi tabanlı yongalar 6 GB‘a kadar GDDR5 belleklere destek verebilecek.Bunlar dışında Fermi yongalarına dair açıklanan diğer bazı teknik özellikler şu şekilde:

 

:: 512 adet shader işlemci (CUDA çekirdeği)
:: 1 MB L1 önbellek, 768KB L2 önbellek
:: C++, Fortran desteği
:: Direct Compute 11, DirectX 11, OpenGL 3.1, OpenCL
:: Parallel DataCache
:: GigaThreadEngine

Yazılımsal özellikler

Yeni grafik yonga mimarisinin donanımsal özelliklerinden çok yazılımsal özelliklerini ön plana çıkaran NVIDIA, Fermi’nin bu konuda devrim yaratacak bir yapıda olduğunu söylüyor. 3 milyar adet transistör ve 512 adet CUDA çekirdeği barındıran Fermi, C++, C, Fortran, Java, Python, OpenCL ve DirectCompute gibi yazılım uygulamalarına tam destek veriyor.

Fermi’nin diagramı

NVIDIA Parallel DataCache adı verilen yeni bir ön bellek hiyerarşisine sahip olan Fermi ayrıca Nexus adı verilen ve Microsoft Visual Studio ile yapılan dünyanın ilk tümleşik uygulama geliştirme platformunu da bünyesinde barındıracak.

GPU’nun CPU’ya en çok yaklaştığı nokta

NVIDIA’nın yeni yonga mimarisinin yazılımsal özellikleri üzerinde daha çok durmasının altında yeni ve büyük bir pazara açılmak istemesi yatıyor. Şirket görüldüğü kadarıyla High Performance Computing (HPC) yani süper bilgisayar sektöründe milyar dolarlık bir potansiyel olduğunun farkına varmış. Çok pahalı ve güçsüz CPU’ların yaygın olduğu bu sektöre girmek isteyen NVIDIA, bu sebeple Fermi’nin tanıtımında grafikle ilgili özellikler yerine yazılım özellikleri üzerinde durdu.

Zaten NVIDIA, Fermi’yi tanımlarken onu sadece bir grafik yongası değil, grafik ve işlem yongası olarak tanımlamaya özen gösteriyor. Tüm bu hedeflerin sonucu olarak ortaya çıkan Fermi, ileri programlanabilirlik özellikleri, kademeli ön bellek yapısı ve diğer özellikleri ile günümüzde bir GPU’nun CPU’ya en çok yaklaştığı nokta olarak kabul ediliyor. NVIDIA CEO’su Jen Hsung Huang yıllar sonra bugüne bakıldığında Fermi’nin grafik işlemci endüstrisindeki yeni çağın başlangıcı olarak anılacağını söylüyor.

Rakipten daha mı iyi?

Tüm bu anlatılan özelliklere rağmen Fermi hala aslen bir grafik işlemci. Yani işin oyun ve grafik yönüne de değinmeden olmaz. Herkesin beklediği DirectX 11 desteğini sunacak olan Fermi’de Tesselation işlemleri CUDA çekirdekleri tarafından yazılımsal olarak yapılacak. Fermi tabanlı kartların saat hızlarında ise NVIDIA kendine hedef olarak 650 MHz çekirdek, 1700 MHz shader ve 1200 MHz bellek değerlerini koymuş. Bu hedeflere ulaşılıp, ulaşılmayacağını kartlar piyasaya çıkınca göreceğiz.

3 milyar adet transistöre sahip olacak olan Fermi tabanlı kartların çok güçlü ve aynı zamanda da çok fazla ısınan bir yapıda olacağını söyleyebiliriz. DirectX ve OpenGL tabanlı oyunlara bakıldığında Fermi’nin 2,15 milyar transistöre sahip Cypress’tan (Radeon HD 5870) daha iyi performans göstereceği tahmin edilebilir. NVIDIA da bunun böyle olduğunu söylese de test sonuçlarını henüz yayınlamıyor. GF100 ya da GT300 olarak da anılan Fermi’nin Hemlock (Radeon HD 5870 X2) karşısında neler yapabileceğini ise şu an için tahmin etmek çok güç.

Çıkış tarihi ve fiyat seviyesi

NVIDIA, Fermi tabanlı ürünlerinin ancak 2010’un ilk çeyreğinde raflarda olabileceğini açıkladı. Bu da bu yeni modeller için daha beklememiz gereken çok zaman olduğu anlamına geliyor. Piyasya çıkış tarihi ve üretim maliyetleri NVIDIA’nın önündeki en büyük iki sorun olarak gözüküyor. Fermi her ne kadar ilk bakışta Cypress’tan daha güçlü olarak dursa da, maliyetinin de ondan çok daha fazla olacağı aşikar. Bu da ürünlerin fiyatlarının yüksek olacağı anlamına geliyor.

Tanıtımda gösterilen Fermi tabanlı Tesla kart

Fiyatların yanı sıra, ilk ürünlerin piyasaya çıkmasına daha 3 ile 6 ay arası bir zaman olması ve AMD’nin bu süre içinde tüm yeni nesil ürünlerini piyasaya sürmüş olacak olması NVIDIA için gayet ciddi bir problem. Bu süre içinde AMD kartlarının fiyatlarını daha da düşürebilir. Fermi’nin düşük fiyatlı sürümlerinin piyasaya çıkıp çıkmayacağı ise bilinmiyor. Eğer böyle sürümler piyasaya çıkmazsa fiyat/performans segmentinde Juniper’in (Radeon HD 5700) rakipsiz olacağını söyleyebiliriz.

:: NVIDIA’nın yeni nesil grafik işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NVIDIA Fermi’yi Tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Fermi’yi Tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Fermi’yi Tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "