Okunma

Nvidia gecikme konusunda AMD’ye meydan okuyor!


23 Ağustos 2019 Cuma 13:30
Nvidia gecikme konusunda AMD’ye meydan okuyor!

Nvidia, Gamescom fuarında RTX ekran kartlarının tüm potansiyellerini ortaya çıkaran yeni teknolojilerin duyurusunu gerçekleştirdi. Bunlardan birisi de, Game Ready Sürücüsü (436.02) ile sunulan ultra düşük gecikme seçeneği oldu.

AMD Anti-Lag özelliği ile benzer şekilde, oyunlardaki gecikmenin minimum seviyeye çekilmesi sağlanıyor. Yani, siz klavyeden veya fareden herhangi tuşa bastığınızda bunun oyuna ulaştığı mili saniyelik süre daha da aşağı çekiliyor.

Nvidia gecikme süresini neredeyse yarı yarıya düşürüyor!

Nvidia için RTX serisinin sunduğu en büyük iki avantaj, Ray Tracing (RT) çekirdek destekli ışın izleme ve derin öğrenme performansını üst noktalara taşıyan Tensor çekirdekleri. Nvidia yıllardır kendi gecikme önleme sistemine sahip olduğunu iddia etse de, AMD’ye kıyasla daha yeni bir teknoloji henüz sunulabildi.

Nvidia kripto para çılgınlığı sonrasında normale döndü! - ShiftDelete.Net

Gecikme seviyesinde yaşanan düşüş milisaniye ile ifade ediliyor ve Nvidia’ya göre AMD’den daha fazla performans elde ediliyor. Örneğin, Apex Legends’daki giriş gecikmesinin 30 ms’den 19 ms‘ye düşürüldüğü, Division 2’nin giriş gecikmesinin ise 49 ms’den 22 ms‘ye düşürüldüğü dile getiriyor.

Şu anda yapılan testler Nvidia gecikme önleme özelliğinin daha başarılı olduğunu gösteriyor. AMD, Nvidia’nın bu adımı sonrasında endişe duyarken, buna karşılık anti-lag özelliğinde nasıl bir iyileştirme yapılacağı şu anda bilinmiyor.

AMD son sürücüleri ile görüntü keskinleştirme özelliğini kullanıma sundu ve şimdi Nvidia’da bunu yaptı. Sharpen Freestyle olarak adlandırılan filtre Nvidia’nın, AMD Radeon Image Sharpening özelliğine cevabı oldu.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nvidia gecikme konusunda AMD’ye meydan okuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia gecikme konusunda AMD’ye meydan okuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia gecikme konusunda AMD’ye meydan okuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "