NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda


12 Ocak 2021 Salı 21:25
NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda

NVIDIA bugün Ampere tabanlı GeForce RTX 30 mobil serisini tanıttı. Geçtiğimiz yıl Ryzen 4000 serisi mobil işlemcilerin en fazla RTX 2060 ile kullanıldı ancak bu yıl farklı bir durumla karşı karşıyayız.

NVIDIA GeForce RTX 30 mobil serisi tanıtıldı

Amiral gemisi GeForce RTX 3080 grafik kartları, 6144 CUDA çekirdekli GA104 GPU ve 16 GB’a kadar GDDR6 belleğe sahip olacak. Bu GPU, ultra kalitede 1440p oyunlarda 100+ FPS sunan üst düzey dizüstü oyun bilgisayarları tarafından kullanılacak.

RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar

Dizüstü bilgisayarlar için RTX 3070, 5120 CUDA Çekirdeği ve 8 GB GDDR6 belleğe sahip olacak. Bu grafik kartı, 1440p oyunlarda en az 90 FPS sunan üst düzey oyun dizüstü bilgisayarlarında sunulacak.

RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar

Son olarak, RTX 3060 mobil, 3840 CUDA çekirdekli ve 6 GB belleğe sahip GA106 GPU’yu temel alacak. 1080p oyunların merkezinden yüksek performans sunan bu ekran kartı, 999 dolar fiyat bandında sunulan dizüstü bilgisayarlar ile birlikte gelecek.

NVIDIA bugün GeForce RTX 30 mobil GPU’lara sahip dizüstü bilgisayarların 26 Ocak’tan itibaren satışa sunulacağını duyurdu.

Yeniden Boyutlandırılabilir BAR özelliği desteklenecek

NVIDIA, yeni GPU’larının, işlemcilerin grafik kartlarının tüm belleğini kullanmasını sağlayan bir teknoloji olan Yeniden Boyutlandırılabilir BAR‘ı destekleyeceğini doğruladı. Bu özellik başlangıçta Intel Tiger Lake-H35 CPU‘larda bulunacak.

NVIDIA, GeForce Game Ready Sürücüler aracılığıyla bu özelliğe destek ekleyeceklerini ve hem Intel hem de AMD işlemci tabanlı sistemlerle Yeniden Boyutlandırılabilir BAR özelliğinin uyumlu olacağını belirtti. Hem AMD hem de Intel platformlarında desteğe sahip olmak, NVIDIA’ya avantaj sağlayabilir çünkü AMD’nin çözümü yalnızca Ryzen 5000 serisi ve uyumlu X570 anakartlarla çalışıyor. Yeni sürücünün, GeForce RTX 3060 grafik kartının mevcudiyetiyle aynı zamanda Şubat ayı sonunda piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Bu teknoloji, PCIe Gen 3 tarafından da destekleneceği için bir PCIe Gen 4 platformuna yatırım yapmanızı gerektirmeyecektir. Şimdiye kadar bildiklerimize dayanarak, BAR esas olarak ne kadar ayrık GPU bellek alanının eşlenebileceğini tanımlar ve günümüzün bilgisayarları tipik olarak 256 MB eşlenmiş bellekle sınırlıdır. AMD, SAM ile tüm GPU belleğine erişebileceklerini ve daha hızlı performans sağlamak için tüm darboğazları ortadan kaldırabileceklerini iddia ediyor.

AMD, NVIDIA’nın GeForce RTX 30 serisine göre AAA oyunlarında rekabet avantajını kendi tarafına koyabilecek yüzde 11’e varan performans kazançları gösterdi. NVIDIA’nın GeForce RTX 30 GPU’ları için de benzer kazançlar bekleniyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Bilgisayarların piyasa fiyatı 40 bin lirayı bulur. Her iddiasına da varım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Abartma Knk

" NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi