Okunma

NVIDIA Geri mi Çekiliyor?


08 Ekim 2009 Perşembe 12:00
NVIDIA Geri mi Çekiliyor?

NVIDIA’nın GTX260, GTX275, GTX 285 ve GTX295 modellerinin üretimine son verip, orta ve üst seviye grafik pazarından şimdilik ayrılacağı iddia ediliyor. Buna sebep olarak ise serinin beklenen finansal başarıyı yakalayamaması gösteriliyor.

Özellikle GTX275 ve GTX260′nın beklentilerin çok altında satış rakamlarına ulaşması NVIDIA’nın bu seriye son vermesinin asıl sebebi olarak belirtiliyor. Yayılan söylentilerde OEM firmalarına GTX 285′in üretimine son verildiği, GTX260′ın Kasım ya da Aralık’ta, GTX275′in ise iki hafta içinde üretiminin durdurulacağı bilgisinin verildiği söyleniyor. Seriden geri kalan tek üyenin ise GTX295 olabileceği belirtiliyor.

Fermi kurtarıcı olacak mı?

GTX200 serisi performans açısından gayet başarılı olmasına rağmen fiyat açısından son kullanıcılara çok da uygun gelmemişti. Eğer söylentiler doğru çıkıp da NVIDIA bu kartların üretimine son verirse orta ve üst sınıf pazarını tamamen AMD’ye bırakmış olacak.

Fermi’nin yıl sonundan önce piyasaya çıkması beklenmiyor. AMD ise bu dönemde HD 5700 serisini de piyasaya sürerek orta sınıf ürünlerini de kullanıcılarla buluşturmuş olacak. Fermi’nin üstün bir teknolojiye sahip olduğunu yapılan tanıtımlara bakarak söylemek mümkün fakat fiyat konusunda bizleri yine pahalı bir ürün serisinin beklediğini söyleyebiliriz.

Şimdi herkes yayılan bu söylentiler üzerine NVIDIA’dan resmi bir açıklama bekliyor. Eğer GTX200 serisinin üretimi durdurulursa ve meydan AMD’ye bırakılırsa NVIDIA’yı zor günlerin beklediği söylenebilir. NVIDIA yönetiminin ne yapıp edip, teknolojisine çok güvendiği Fermi’yi karlı hale getirmesi zorunlu gözüküyor.

:: Bu söylentiler doğru olabilir mi? NVIDIA sizce ne yapmalı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NVIDIA Geri mi Çekiliyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nvidia merkez ofisi ve türkiye ofisi bu haberi yalanladı haberiniz olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  nvidia son dönemde zaten ciddi bir pazar payıda kaybetmişti umarım kısa zamanda toplar kendini severim nvidia’yı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nVidia da Intel gibi sürekli pahalı fiyatlardan satıyor ürünlerini. Ama Intel’in karşısında işlemci olarak AMD varken nVidia’nın karşısında ekran kartı olarak ATI var. (AMD’nin firması tabi ATI’de.)
  ATI donanım olarak her zaman nVidia’dan kaliteli ürünleri daha uygun fiyatlara satıyor.
  Sürücüler konusunda nVidia daha iyi olsa da ATI bu açığını da sürekli kapatmaya devam etti.
  Sonuçta nVidia sürücüleri iyi olsa da gelecek vaadeden ürünler sunamadı. Hatta geçtiğimiz dönemde özellikle notebook kartlarında donanımsal birçok sorun yaşadı.
  Bence nVidia’da kırılma noktası geri gelen grafik işlemcilerdi.

" NVIDIA Geri mi Çekiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Geri mi Çekiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Geri mi Çekiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "