Okunma

Nvidia Işın İzleyecek


22 Mayıs 2008 Perşembe 21:00
Nvidia Işın İzleyecek
Işığın gerçek dünyadaki hareketlerini göz önünde bulundurarak üç boyutlu grafikler oluşturma tekniğine ışın izleme (ray tracing) deniyor. Işın izleme yazılımları geliştiren RayScale adlı bir şirket, son zamanlarda atıl haldeki boş ofislerini doldurmayı hobi haline getiren yonga yapımcısı Nvidia tarafından alınmak üzere.

Nvidia Neyin Peşinde?

Utah Üniversitesi’nde kurulan ve etkileşimli ışın izleme ile fotoğraf gerçekliğinde render çözümleri sunan RayScale firması ve Nvidia‘nın bu firmayı alma amaçları hakkında şimdilik pek fazla bilgi verilmezken, işi büyük oranda grafik olan şirketin bu alımla gücüne güç katacağı tartışılmaz bir gerçek.

Işın izlemenin özellikle ışık efektleri üzerindeki etkisini daha iyi görmek için, aşağıda yer alan görüntüdeki ışıksal gerçekçiliğe bakabilirsiniz (dokulara takılmayın). Tanımayanlar için söyleyelim: Bu oyun temel ışın izleme teknikleri uygulanmış bir Quake 3.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: RayScale
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nvidia Işın İzleyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia Işın İzleyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia Işın İzleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "