Okunma

Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı


06 Ağustos 2019 Salı 15:29
Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı

Grafik yongası üreticisi Nvidia, ağustos ayında yayınlanan güncelleme ile güvenlik konusunda sorun teşkil edebilecek açığı kapattı. Yapılan açıklamada saldırganlar tarafından sisteme girilmemesi için güncelleme yapıldığı ve kullanıcıların güncellemeyi kesinlikle almaları gerektiği belirtildi.

Grafik işlemcisindeki kusurlar yüzünden, saldırganların zararlı kodlar ile sisteme sızarak hizmet reddi yapabileceği ve özel ayrıcalıklara sahip olabileceğinin altını çizen Nvidia, konunun önemi konusunda uyarıda bulundu.

Yerel erişimle giriş yapan saldırganlar, grafik işlemcisinin yüzde 88‘lik bölümünü kullanarak herşeyi kayıt altına alabiliyor. Saldırgan başarılı olursa hizmet yürütmelerinin durdurulması nedeni ile bilgisayardaki birçok yazılım bu virüsü göremiyor.

Nvidia güncelleme için uyardı

Sadece Windows cihazlarda yaşanan bu sorun güncelleme yapılana kadar devam ediyor. Yetkililer yazılımın güncellenmesini öneriyor.

Google Project Zero araştırmacılarına göre, grafik sürücüleri saldırganların doğrudan hedefi değil. Sürücülerin karmaşık bir yapıya sahip olması tarayıcı gibi uygulamaları kullanarak saldırı işlemlerine olanak sağlamasına yardımcı oluyor.

Nvidia sürücülerinde 2 temel sorun var

Project Zero’da çalışan bir Google mühendisi, Windows sistemlerde, Nvidia’nın çekirdek sürücüsünde 400 sanal alan içinde 16 adet hata buldu. Cisco’nun Talos İstihbarat güvenlik biriminde çalışan araştırmacı Piotr Bania ise  sürücünün piksel gölgelendiricisi bölümünde 2 sorun tespit etti.

Nvidia’ya göre birinci kusur hizmet dışı bırakılmasına veya hizmetin reddedilmesine neden olabilecek erişimler olarak açıklanırken, ikinci hatanın nedeninin kod yürütülmesinin engellenmesi olduğu söylendi.

OEM sürücülerin riskinin daha yüksek olduğunu belirten şirket kullanıcıların güncelleme konusunda gecikmemesini yineledi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  400 sanal alan içerisinde 16 hata, piksel gölgelendiricisi bölümünde 2 hata. Çok ilginç. Bunları bulup beni hackleyecekse onur duyarım. Gururlanırım. Böyle bir adam beni hedef aldı diye mutlu olurum. Bırak açık kalsın, belki adam yazdığım kodları görür hoşuna gider iletişime geçer belli olmaz. Sadece saldırsa bile onur duyarım teşekkür ederim adama.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Konsolla aybı fiyata aldığın kasa çok daha iyi performans veriyor neresi para tuzağı

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Iyi performans alamıyosan driverleri tamamen silip yeniden yüklemek gerek

 4. Anonim dedi ki:

  Ulan var ya nvidea gtx950 ekran kartım var, sürekli güncelledim sürücüsünü, keşke yapmasaydım. Eskiden en yüksek ayarda oynadığım oyunları şuan en düştüğün bir üstünde ancak oynayabiliyorum. Siz siz olun ilk driverini sakın guncellemeyin ekrat kartlarda.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  He he virüs girer, tamam

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bırakalım biraz açık kapı kalsın serin püfür püfür kartın ömrü uzar.

 7. Anonim dedi ki:

  Şu ekran kartına beş kuruş verme para tuzağı konsol alırım

 8. Anonim dedi ki:

  yemezler Nvidia, iphone gibi sen de yeni kartları çıkardın ya 2080 super müper, bizim eski 10xx serisini bilinçli eskitme taktiğiyle performansını düşürecen biz de kartımız eskidi diye yeni kart alacaz de mi, seni gidi çahal seniiiii

  1. esxici dedi ki:

   Çok bilmiş cahil

" Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia’dan kullanıcılara acil güncelleme çağrısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "