Okunma

Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı


18 Mayıs 2012 Cuma 10:00
Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı

Qualcomm, işlemci üretiminin yanında grafik üniteleri, mobil veri teknolojileri ve wireless teknolojileri başta olmak üzere pek çok konuda çip tasarlayan ve üreten bir firma. Özellikle mobil veri teknolojilerinde elinde pek çok patenti bulunduran Qualcomm, LTE teknolojisini destekleyen en güncel işlemcilere sahip.

Başta ABD pazarı olmak üzere LTE teknolojili rakip bir işlemci olmadığı için Qualcomm bu konuda oldukça rahat. Nvidia başta olmak üzere pek çok mobil işlemci üreticisi de bu durumdan oldukça rahatsız. Çünkü ABD gibi büyük bir pazarda LTE çipleri bulunmuyor.

Nvidia geçtiğimiz zamanlarda Icera Technology‘i LTE çipleri geliştirmek için kullanmaya başlamıştı. Bundan sonraki çıkaracağı LTE teknolojilerini Icera adı altında da kullanabilir. Ayrıca Nvidia, LTE’li ürünler çıkarabilmek için IPWireless‘den 500 tane yeni patent aldı.

Nvidia‘nın planlarına göre önümüzdeki yılın ilk aylarında ya da 2012’nin sonlarına doğru LTE destekli Tegra 3 işlemcileri gelecek. Tegra 3 Plus olarak da adlandırılabilecek işlemciler Icera üzerinden LTE teknolojisi ile donatılacak.

:: Nvidia Tegra 3, LTE desteği kazansa dahi başarılı olabilir mi?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    olsa ne olacak 4 çelirdekli tegra 3 çift çekirdekli quallcomm snapdragon s4 işlemcısınden güçlü değil bi kere

" Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia LTE için Qualcomm’a Savaş Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "