NVIDIA, RTX 3060 için madencilik engelinde kararlı


16 Nisan 2021 Cuma 02:30
ABONE OL
NVIDIA, RTX 3060 için madencilik engelinde kararlı

Birkaç aydır yaşanan çip kıtlığına kripto madencilerin eklenmesi, ekran kartı stoklarını tüketti. Pek çok oyuncu, RTX 30 ve RX 6000 serisi ekran kartı bulmakta zorluk çekiyor. Zor da olsa tüketicileri dinleyen NVIDIA, RTX 3060 için madencilik kısıtlaması getirmişti. Ancak kripto madenciler, bu kısıtlamayı kırdı. Madencilerin hamlesinden sonra NVIDIA, RTX 3060 için yeni bir kısıtlama getirmekte kararlı. Amerikalı ekran kartı üreticisi, GPU’yu sıfırdan değiştirmenin peşinde.

NVIDIA RTX 3060, halihazırdan GA106-300 GPU’su ile satılıyor.

NVIDIA, RTX 3060 için kripto madencilik kısıtlamasında kararlı

Madenciler, NVIDIA’nın getirdiği yazılımsal kısıtlamayı aşmayı başardı. Bu noktada NVIDIA’nın yanlışlıkla yayınladığı sürücü de madencilere yardım etti. Ancak NVIDIA, bu sefer daha kalıcı bir çözümün peşinde. Amerikalı üretici, GA106-300 GPU’su gelen RTX 3060 kartını GA106-302 GPU‘su ile yeniden piyasaya sürecek. Böylece yeni GPU, mevcut sürücüleri işe yaramaz hale getirecek yeni bir PCI Aygıt Kimliği kazanacak.

Oyuncuların tepkileri üzerine NVIDIA, madenciler ve oyuncular için üretilen ekran kartlarını ayırmakta kararlı. Madenciler için özel olarak geliştirilen CMP HX serisi ve GPU değişimi, bunu kanıtlar nitelikte. Üstelik bu sefer, ekran kartları donanımsal açıdan değişeceği için kısıtlamanın yazılımla kaldırılması pek mümkün görünmüyor. Mayıs ayında piyasaya sürülmesi beklenen yeni GPU, özellikle Ethereum kazanları etkileyecek.

Madencilik için donanımsal kısıtlama ilk olarak NVIDIA RTX 3060 için gelecek. Ancak sızıntılar RTX 3090, RTX 3080 ve RTX 3070‘in de bu değişimden etkileneceği yönünde. Twitter’da @kopite7kimi adlı kullanıcı, bu saydığımız ekran kartlarında kullanılan GA-104 ve GA-102 GPU’larının da değişeceğini belirtti.

 • GA-102: RTX 3090 / RTX 3080
 • GA-104: RTX 3070
 • GA-106: RTX 3060 Ti / RTX 3060

GPU güncellemesi ile ekran kartlarının performansında herhangi bir azalma olmayacak. Ancak, güncelleme donanımsal olsa da ne kadar dayanacağı veya kırılamaz bir yapıyla gelip gelmeyeceği hakkında kesin bir sonuç yok.

Maden çiftliklerinin artması, elektrik altyapısı yeterli olmayan pek çok şehirde kesintilerin yaşanmasına neden olmaya başladı. Çin ve Moğolistan’ın bazı bölgeleri, bu kesintiler sebebiyle maden çiftlikleri için sınırlama getirdi.

NVIDIA’nın yapacağı donanımsal değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?




yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ekran kartları ile mining yapıldığından, ekran kartı fiyatları hepimizin bildiği üzere haliyle çok arttı. Fiyatlar aşırı pahalı olunca bu sefer diğer donanım parçaları da satılamamaya başladı; işlemci, ram, anakart vs. Bunlar da satılamayınca sektör bir alanda ilerlerken diğer alanda gerilemeye başladı. Ekran kartı ayağı bu süreci bir şekilde mining yapmayan normal kullanıcılar için bir şekilde durumu yönetmek zorunda. Yoksa diğer sektör yöneticileri ile aralarında kızışma yaşanacak. Bir kişi sırf ekran kartı pahalı diye bunun yanında birçok donanımdan da vazgeçmek zorunda kalıyor. Bu durum bir yere kadar, bu saçmalık devam edemez.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Tabi ayı dönemi geliyor oyuncuları kazanması lazım bizde yedik zaten paragöz nvidia

" NVIDIA, RTX 3060 için madencilik engelinde kararlı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA, RTX 3060 için madencilik engelinde kararlı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA, RTX 3060 için madencilik engelinde kararlı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
 2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
 3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
 4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
 5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
 6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
 7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
 8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
 9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
 10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!